Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tluchoř a Fuksa nemusí platit pokuty za odmítnutí výslechu

Česko

  17:58
PRAHA/OLOMOUC - Exposlanci Petr Tluchoř a Ivan Fuksa nemusí platit pokuty 20 000 korun za to, že odmítli vypovídat jako svědci v kauze takzvaných trafik. Rozhodnutí žalobců o uložení sankce zrušil olomoucký vrchní soud.

Exposlanci (zleva) Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC/TOMAS HAJEKČeská pozice

"Vrchní soud v Olomouci rozhodl ve věci stížnosti Petra Tluchoře a stížnosti Ivana Fuksy v neveřejném zasedání tak, že z podnětu těchto stížností obě napadená rozhodnutí zrušil," řekl serveru mluvčí soudu Vladimír Lichnovský. Podrobnosti usnesení ale nesdělil s tím, že se s ním nejprve musí seznámit jeho adresáti. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Tluchoře, Fuksu a dalšího někdejšího poslance za ODS Marka Šnajdra původně žalobci vinili z toho, že zneužili svou pravomoc a přijali úplatek formou příslibu lukrativních postů ve státních firmách výměnou za to, že se vzdali mandátu. Jejich trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud, a Tluchoř se Šnajdrem a Fuksou tak nyní mají procesní postavení svědků.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokutu Fuksovi a Tluchořovi uložilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci poté, co exposlanci letos v březnu odmítli odpovídat na jejich dotazy. Odvolávali se na ústavu, která stanoví, že poslanec má právo odepřít svědectví o skutečnostech, jež se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu - a to i poté, kdy přestal být zákonodárcem.

V případu údajných trafik stále čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!