22. října 2012 14:48, aktualizováno  15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tluchoř: Pokud se daňový balíček nezmění, ruku pro něj nezvedneme

Poslanec ODS Petr Tluchoř na schůzi sněmovny hovoří s poslancem Tmášem Úlehlou (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec ODS Petr Tluchoř na schůzi sněmovny hovoří s poslancem Tmášem Úlehlou (ODS) | foto: ČTK

PRAHA Pokud by se vládní daňový balíček nezměnil tak, aby nezvyšoval daně, revoltující skupina poslanců ODS by pro předlohu ve Sněmovně nehlasovala. Novinářům řekl neformální vůdce takzvaných rebelů Petr Tluchoř.

Stále je prý ale přesvědčen o tom, že dohoda nad balíčkem bude. Pracovní skupina ODS o něm bude znovu jednat v úterý ráno, potom zasedne poslanecký klub občanských demokratů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by nedošlo k tomu, že bude přijat pozměňovací návrh takový, který by aspoň v základní podobě naplňoval myšlenku nezvyšování daní, tak bychom pro takový zákon nemohli hlasovat," zdůraznil Tluchoř. Doufá ale, že jednání nakonec dospějí k pozměňovacímu návrhu, na němž se shodne celá koalice.

Rebelům v ODS vadí na balíčku zvýšení DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, vyšší zdanění lidí s vysokými příjmy, zrušení daňových úlev pro pracující důchodce a omezení paušálů pro živnostníky. Ohledně možného kompromisu dnes Tluchoř řekl, že je vyloučeno zvýšení DPH; nedovede si také představit, že by ODS zaváděla "milionářskou dávku".

"Ambicí je přijít na klub s jednou variantou, kterou by schválil klub a šel s ní za koaličními partnery," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. V případě, že by se pracovní skupina nedohodla, klub by patrně hlasoval o více variantách. K té, která by zvítězila, by měl klub podle Stanjury přijmout takzvané dvouhvězdičkové, tedy v podstatě závazné hlasování.

Tluchoř tvrdí, že v ODS je velmi široká shoda na tom, že se daně zvyšovat nemají. Pokud by nebyl dojednán koaliční kompromis k balíčku, dokáže si představit, že pozměňovací návrh podá skupina revoltujících poslanců ODS.

"Žádnou vládu neshazujeme," zdůraznil Tluchoř a znovu označil spojení zákona s hlasováním o důvěře kabinetu za nesmysl a chybu vlády a premiéra Petra Nečase (ODS).

Na daňový balíček je navázán návrh státního rozpočtu pro příští rok. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) avizoval, že úvodní kolo schvalování rozpočtu je možné až po hlasování o balíčku. V ODS zaznívají hlasy, že o balíčku by měla Sněmovna rozhodnout až po kongresu největší vládní strany, tedy v listopadu.

V takovém případě by se podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) dalo konečné schvalování rozpočtu stihnout i koncem roku mezi vánočními svátky a Silvestrem. Sněmovní organizační výbor již dříve rozhodl, že poslední týden může Sněmovna zasedat.

Rozpočet vyřešíme až po sporném balíčku, míní Kalousek

Návrh státního rozpočtu pro příští rok je možné podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) projednat v úvodním schvalování až po hlasování o sporném daňovém balíčku.

Základní rozpočtové údaje nelze schválit bez existence zákonných norem, na jejichž základě byl sestaven, řekl Kalousek. Nemusel by se tak naplnit současný předpoklad, podle kterého by se poslanci měli začít rozpočtem zabývat tuto středu. "Pro mne je těžko představitelné, že by první čtení rozpočtu proběhlo před třetím hlasováním o balíčku," uvedl ministr financí.

Lidovky.cz, ČTK