Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tluchoř, Šnajdr, Fuksa: Zítra složíme mandáty, nechceme hlasovat pro vyšší daně

Česko

  18:10aktualizováno  19:06
Tři rebelové z ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa - chtějí složit poslanecký mandát. Stane se tak ve středu, oznámil za všechny Tluchoř.

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Pád vlády a nástup komunistů nechceme. Zítra ráno na zahájení pléna sněmovny poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř složí svůj poslanecký mandát, aby nemuseli pro zvyšení daní hlasovat," prohlásil pět minut po šesté večer Tluchoř.

Zbylí rebelové z ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla podle svých slov podpoří vládní balíček. "Není možné způsobit nástup rudé levice a po dohodě a velmi složitém vyjednávání jsme přistoupili na závěry kongresu," vysvětlil Úlehla.

Daňový balíček

Původní balíček plánoval zvýšit DPH o jeden procentní bod - u snížené sazby ze 14 na 15, u základní sazby z 20 na 21 procent. Zavádět má také dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun.

"Kompromis o daňovém balíčku poslanecký klub ODS bohužel nenašel," konstatoval čtřicet minut po vystoupení Tluchoře premiér a předseda ODS Petr Nečas. Tluchoř, Šnajdr a Fuksa tak prý "politicky poctivým způsobem" vyřešili bezvýchodnou situaci. K hlasování pro je totiž zavazoval závěr víkendového kongresu ODS v Brně. Vysvětlil také, že rebelové zůstanou ve straně zůstávají.

"Věřím, že problém je po rozhodnutí takzvaných rebelů vyřešen. Konsolidační balíček by měl projít ve vládním znění," dodal Nečas, podle kterého se kvůli jeho definitivní podobě sejde večer K9 vládní koalice. Straničtí vyjednavači ODS, TOP 09 a LIDEM by se ještě měli dohodnout na konečné podobě rozpočtu na rok 2013, který chce vláda předložit sněmovně hned po hlasování o daňovém balíčku.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat