Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tluchoř, Šnajdr, Fuksa: Zítra složíme mandáty, nechceme hlasovat pro vyšší daně

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Tři rebelové z ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa - chtějí složit poslanecký mandát. Stane se tak ve středu, oznámil za všechny Tluchoř.

Pád vlády a nástup komunistů nechceme. Zítra ráno na zahájení pléna sněmovny poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř složí svůj poslanecký mandát, aby nemuseli pro zvyšení daní hlasovat," prohlásil pět minut po šesté večer Tluchoř.

Zbylí rebelové z ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla podle svých slov podpoří vládní balíček. "Není možné způsobit nástup rudé levice a po dohodě a velmi složitém vyjednávání jsme přistoupili na závěry kongresu," vysvětlil Úlehla.

Daňový balíček

Původní balíček plánoval zvýšit DPH o jeden procentní bod - u snížené sazby ze 14 na 15, u základní sazby z 20 na 21 procent. Zavádět má také dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun.

"Kompromis o daňovém balíčku poslanecký klub ODS bohužel nenašel," konstatoval čtřicet minut po vystoupení Tluchoře premiér a předseda ODS Petr Nečas. Tluchoř, Šnajdr a Fuksa tak prý "politicky poctivým způsobem" vyřešili bezvýchodnou situaci. K hlasování pro je totiž zavazoval závěr víkendového kongresu ODS v Brně. Vysvětlil také, že rebelové zůstanou ve straně zůstávají.

"Věřím, že problém je po rozhodnutí takzvaných rebelů vyřešen. Konsolidační balíček by měl projít ve vládním znění," dodal Nečas, podle kterého se kvůli jeho definitivní podobě sejde večer K9 vládní koalice. Straničtí vyjednavači ODS, TOP 09 a LIDEM by se ještě měli dohodnout na konečné podobě rozpočtu na rok 2013, který chce vláda předložit sněmovně hned po hlasování o daňovém balíčku.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!