20. června 2007 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tlustý: ODS se musí vrátit k programu

Vlastimil Tlustý s vlastním návrhem na novou úpravu daní z příjmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Tlustý s vlastním návrhem na novou úpravu daní z příjmu. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý představil stranickou platformu. Skupina asi osmi poslanců ODS prosazuje návrat k programovým základům strany, od kterých se podle nich koaliční vláda radikálně vzdaluje.

Tato skupina poslanců může sehrát klíčovou roli při hlasování o vládních reformách.

Platforma je podle něj otevřena všem občanským demokratům, kteří se nechtějí smířit s odklonem koaliční vlády od programových tezí strany. K platformě se hlásí asi osm poslanců.
Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek už dopoledne uvedl, že k takovéto platformě se může připojit každý občanský demokrat a že s Tlustým o jeho požadavcích hovořil. Akci považuje za "pozitivní nátlak".

Na konferenci doprovodili Tlustého poslankyně Eva Dundáčková a Jan Klas. Tlustý uvedl, že
platforma je otevřena i všem hejtmanům a senátorům nejsilnější parlamentní strany. Ze strany ani z poslaneckého klubu Tlustý a jeho kolegové vystupovat nehodlají, dnes dali hlas vládě při hlasování o důvěře, které vyvolala opozice.

Tlustý patří v ODS k nejhlasitějším kritikům vládní reformy veřejných financí. K plánům kabinetu mají výhrady i další poslanci ODS, kteří se netají sympatiemi k bývalému ministru financí. Podle Tlustého se reforma příliš zpronevěřuje předvolebním slibům ODS. Poslanec mimo jiné žádá, aby se zjednodušil zákon o dani z příjmu.

Balík daňových, sociálních a zdravotnických změn začátkem června přežil hlasování po prvním kole parlamentní debaty. Rozhodující souboj o reformu, s níž vláda šéfa ODS Mirka Topolánka svázala svou další existenci, začne v polovině srpna.

Topolánek: Je to pozitivní nátlak
Frakci, kterou zakládá poslanec ODS Vlastimil Tlustý, považuje premiér a šéf nejsilnější vládní strany Mirek Topolánek za formu nátlaku, ale pozitivního. Tvrdí, že členem platformy jsou fakticky všichni členové ODS včetně jeho, protože stejně jako Tlustý a jeho stoupenci chtějí hájit program strany.

"Členy této frakce je 28.114 členů ODS, protože neznám žádného člena ODS, který by nechtěl hájit program vlastní strany," řekl Topolánek.

S Tlustým už hovořil a nadále prý platí dohodnutý proces projednávání reformy. Případné změny ve vládním návrhu nejdříve projedná daňová, sociální a zdravotnická skupina v rámci ODS, pak jejich návrhy posoudí poslanecký klub, posléze koalice. "Je to standardní postup, se kterým Vlastimil Tlustý samozřejmě souhlasí," uvedl premiér.

Text Deklarace vzniku parlamentní platformy
Počítačová simulace záření černé díry v oblasti rádiového záření, převedeného do okem viditelných barev podle intenzity
Na konferenci doprovodili Tlustého poslankyně Eva Dundáčková, Jan Klas, Jan Schwippel a Juraj Raninec. Členy platformy jsou také Páralová, Michal Doktor a Aleš Rádl. Předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím se podle Tlustého k platformě přihlásil v pozici "pozorovatele, podporovatele".
Lidovky.cz, ČTK