Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tlustý prý zpronevěřil pět milionů

Česko

  18:03
PRAHA - Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý čelí podle serveru Týden.cz nařčení, že zpronevěřil pět milionů korun určených před sedmi roky pro ODS. Trestní oznámení na něj podal podnikatel Karel Takáč, který je v kauze zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum stíhán mimo jiné kvůli údajnému 3,5 miliardovému podvodu. Tlustý podle Týdne.cz tvrdí, že žádné peníze od Takáče nikdy nepřijal.

Tlustý. foto: ČTK

Někdejší šéf poslanců ODS a exministr financí Tlustý má napjaté vztahy s vedením strany i jejím poslaneckým klubem, které chtějí, aby ODS a klub opustil kvůli kauze exposlance ODS Jana Moravy. Ten měl podle televizní reportáže shromažďovat kompromitující materiály na své kolegy. K aktérům kauzy patřil i Tlustý, který nechal vyrobit své intimní fotografie jako "návnadu".

Tlustého problémy umocnila série článků Mladé fronty Dnes, podle nichž mohl být díky stykům s Igorem Šafrankem ovlivňován podnikatelem Františkem Mrázkem označovaným za někdejšího vládce českého podsvětí. Toto nařčení Tlustý odmítl a chce se bránit žalobou.

K nejnovějšímu problému Tlustého server Týden.cz napsal, že podnikatel Takáč navštívil počátkem září centrálu ODS a požádal o revizi svých sponzorských darů. Na soupisu peněžních příspěvků, jež měl v minulosti poskytnout ODS, nenašel pět milionů korun, které jí poskytl v roce 2002.

"Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Peníze jsem na přelomu let 2001 a 2002 předal Vlastimilu Tlustému, ale nevím, zda se stala chyba u něj nebo v ODS," řekl Takáč serveru Týden.cz.

Tlustý ale tvrdí, že žádné peníze od něj nikdy nepřijal. "Nevím ani přesně, o koho jde," řekl serveru. Takáč podle Týdne.cz nechce prozradit, zda má pro své udání důkazy, například podepsaný doklad o převzetí. "Takové věci nebudu posílat přes média. Zabývá se tím policie," uvedl.

Tlustý se ale hájí, že ODS měla už v roce 2001 přesně vypracovaný systém, jak sponzorské dary přijímat. "Nejprve se podepisovaly formuláře, na kterých muselo být několik podpisů. Až potom dal sponzor peníze účtárně. Předat peníze do ruky nebylo možné," zdůraznil.

Týden.cz dále píše, že hlavní manažer ODS Jan Kočí připustil, že Takáč centrálu strany před časem navštívil. "Chtěl vědět, jaké částky se od něj v našem účetnictví objevily. Tuto informaci jsme mu samozřejmě poskytli," uvedl. Takáč tvrdí, že jej k nápadu na revizi darů přivedl právě předcházející rozhovor s Kočím. Prý chtěl od Kočího zjistit pro jednoho svého přítele, jak se nyní poskytují sponzorské dary.

"Mluvil jsem o tom, že i já jsem v minulosti poskytl dar, ale manažer strany si na mé jméno a takovou částku nemohl vzpomenout. Tak jsem si to šel pro jistotu zjistit," vysvětlil Takáč. Popřel, že by chtěl svým udáním pomoci křídlu předsedy strany a vlády Mirka Topolánka, s nímž má Tlustý velmi napjaté vztahy.

"Člověk v mé situaci se těžko bude zaplétat do nějakých bojů. Prostě jsem zjistil, že mé peníze pro ODS do strany nedoputovaly, a naštvalo mě to," řekl. Topolánek podle Týdne.cz připustil, že příběh Takáče může být pravdivý. "Považuji to za možné," napsal serveru v sms zprávě.
Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat