Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

To byly paradoxy, co?

Česko

Dokument o zákulisí vzniku Havlovy Audience ukazuje šedou realitu Československa 70. let

Film Občan Havel přikuluje se nesnaží napakovat na úspěchu dokumentu Občan Havel (2007), nýbrž volně navazuje na snímek Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005). Pod oběma „Havly s přívlastkem“ je totiž podepsán týž tým otce a syna Jana a Adama Nováků.

V Občan Havel přikuluje autoři dokumentují působení Havla v trutnovském pivovaru v polovině 70. let a vznik jeho absurdního dramatu Audience. Drží se jediného, ale účinného postupu: střihem konfrontují mnohdy protikladné výpovědi různých Havlových tehdejších spolupracovníků, přátel a pamětníků doby včetně agentů StB, kteří na pozdějšího prezidenta donášeli.

Výsledek sice z velké části sestává z pouhého sestřihu mluvících hlav, ale to neznamená, že by byl nudný. Naopak: jeden neví, jestli se má nad absurdními historkami z normalizace a alibismem režimních podržtašků smát, nebo lomit rukama. Grotesknost většinou zvítězí, ale ze svědectví o brutální policejní buzeraci a o věznění v kriminálech, kde „i krysy měly hlad“, z úst disidentů, jako je Ivan Magor Jirous nebo Jiří Gruntorád, přesto mrazí.

Přestože Novákové dobový kontext příliš nevysvětlují, film je srozumitelný i pro diváky, kteří reálný socialismus nezažili. Z historek o tom, jak Havel musel u pivovaru schovávat svůj mercedes, aby „nedráždil dělnickou třídu“, jak jím svážel líné cikánky na práci do „flaškovny“ nebo jak mu estébáci rozbili přední sklo a pak mu kvůli němu zabavili papíry, zoufalá malost doby přímo čiší.

Občan Havel přikuluje obsahuje také skrytou kamerou pořízené dnešní výpovědi tehdejších agentů StB, kteří k jejich použití ve filmu posléze dali souhlas. Autoři snímku je nezahánějí do kouta, nehodnotí je. Protagonisté sami nejlíp ukazují, jak socialistické zřízení stálo na lidech, jimž ohnulo páteř nebo kteří ji nikdy neměli.

Zatímco první část snímku je věnována hlavně každodenní existenci v marasmu doby, druhá se věnuje vzniku Audience, její undergroundové nahrávce a dalším okolnostem. I tady je místo na výborné historky; kraluje jim ta, jak si Jiřina Bohdalová radši nechala naříznout ret, než by šla do televize ostouzet Havla. Občan Havel přikuluje je dokument z rodu mement. Jeho síla nespočívá ve formálním novátorství nebo objevování originálních témat. Místo toho velmi zábavným a poučným způsobem podává zprávu o tom, co se dělo, aby se to nemuselo dít znovu. A dělá to výtečně.

HODNOCENÍ LN ***** Občan Havel přikuluje ČR 2009 Scénář a režie: Jan Novák, Adam Novák Vystupují: Václav Havel, Jiřina Bohdalová, Pavel Landovský, Vladimír Merta, Ivan Magor Jirous, Arnošt Šerkózy a další Distribuce v ČR: HCE Premiéra: 14. 5. 2009

Autor: