Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
27. srpna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To, co ukazuje film o ‚otloukánkovi‘ OVB, je běžné, říká ochránce investorů Kalvoda

Prezident sdružení ochrany investorů Vít Kalvoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident sdružení ochrany investorů Vít Kalvoda | foto: Vít Kalvoda

PRAHA „To, co ukazuje film Rada nad zlato, je běžné ve všech podobných firmách,“ řekl prezident sdružení obrany investorů Vít Kalvoda. Podle něj je studentský film režiséra Jakuba Charváta až překvapivě objektivní. A dodává, že OVB je otloukánek mezi finančně poradenskými společnostmi.

Kalvoda, který se pohyboval v prostředí finančních společností deset let, sám sebe označil za samozvaného „ombudsmana finančního trhu“. Jedním dechem ale dodává, že na tento post už sám rezignoval a v oblasti finančnictví se už nepohybuje. V době vzniku filmu byl ale jedním ze spolupracovníků Charváta.

Lidovky.cz: Viděl jste dokumentární film Rada nad zlato?
Ano, ten dokument jsem viděl.

Lidovky.cz: Bylo něco, co vás na filmu, jako člověka v problematice zběhlého, překvapilo?
Ne, na tom filmu mě nic nepřekvapilo. To, co se tam objevilo, je standard. Byl jsem poměrně pozitivně překvapený, že to Jakub Charvát moc nemanipuloval.

Kauza filmu Rada nad zlato

Server Lidovky.cz jako první upozornil na kauzu studentského filmu Rada nad zlato, ve které režisér Jakub Charvát odhaluje fungování poradenské společnosti OVB. Celý článek si přečtěte zde. Online rozhovor s mladým dokumentaristou si můžete přečíst zde.

Lidovky.cz: Takže říkáte, že praktiky, které se objevily ve filmu, jsou běžné?
Ano. Základem je dát lidem dobrý pocit ze sebe sama a rychle jim dodat sebevědomí, že finanční poradenství zvládnou. A jsou samozřejmě různé cesty, jak se toho dosahuje. My jsme to viděli, která je opravdu drastická, kdy se cílí na ty nejnižší lidské pudy. Princip manipulace je ale přítomný ve všech pyramidových firmách.

Lidovky.cz: Co říkáte ohlasu, který ten film vyvolal?
Jsem překvapen. Myslel jsem si, že ten film zapadne. To, že se tak nestalo, je podle mě proto, že ten film ukazuje praktiky v jedné firmě. Společnost OVB je navíc takový otloukánek v českých médiích.

Lidovky.cz: Říkal jste, že OVB je otloukánek. Můžete říct ještě další firmy, které mají podobné praktiky?
Já se bojím, že když vám to řeknu, tak mě čekají soudní obsílky. Řeknu to jinak. Všechny velké pyramidové společnosti na finančním trhu dělají totéž. pouze to dělají sofistikovaněji a dodávají si jakousi ekonomickou vizáž, což OVB příliš nedělala. Společnosti dají poradcům nějaké ekonomické minimum, což ale nevede k tomu, že lidé odvádějí významně lepší práci. Je to jako mít doktorát z hadů, což vám ale nepomůže starat se lépe o vaši zahrádku.

Lidovky.cz: Petr Šafránek generální sekretář z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců řekl, že ten film je nafouknutá bublina.
Ne, není. Pan Šafránek je lobbista, který dlouhodobě lobuje za finančně poradenské společnosti a říká samozřejmě to, co těm firmám svědčí. On to říkat na jednu stranu musí, protože jinak by dělal svoji práci špatně.

Lidovky.cz: Vy jste také měl projekt Finemon. O co se jednalo?
To byl server, který jsem bohužel přestat udržovat, protože na něj nebyly peníze. Na serveru jsme uveřejňovali rady, jak se vyhnout podvodům. Server mi rozhodil nějaký virus nebo hackeři, protože útoků nebylo málo. Samozřejmě nevím, jestli útoky byly cílené, nebo náhodné. Projekt fungoval rok a půl, ale zjistil jsem, že dosáhnout odškodnění na finančním trhu je takřka nemožné.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.