Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'To jsme nečekali', smála se ceně Papaláš roku Paroubková

Česko

  10:45aktualizováno  19:53
SOKOLOV - VIDEO Vítěznou cenu internetové ankety o Papaláše roku, kterou vyhlásili organizátoři obnoveného Festivalu politické písně Sokolov, dnes za svého manžela Jiřího Paroubka převzala Petra Paroubková. "Dáme si ji k ostatním cenám," řekla při přebírání trofeje.

Petra Paroubková s cenou pro manžela Papaláš roku foto: Peňás PavelČTK

Hlasovalo pro něj 67,1 procenta lidí. Na druhém místě se umístil středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath, který získal 14,5 procenta hlasů.

Převzetí ceny v podobě vajíčkového plata s jedním vejcem a zlatou jmenovkou pojala Paroubková jako "děkovačku" při předávání filmových Oscarů.

"Nečekali jsme to, opravdu jsme to nečekali, ani nemám slov," parodovala filmové hvězdy Paroubková.

Petra Paroubková s cenou pro manžela

Podle hlavního organizátora festivalu Miroslava Balatky bylo osobní převzetí této anticeny spíš nečekaným překvapením. "Nepřišlo mi to jako nejšťastnější nápad. Nám to možná trochu pomohlo k popularitě. Nebylo by tady tolik novinářů," řekl po předání ceny Balatka.

PODÍVEJTE SE: Průběh ankety Festivalu politické písně

Jiří Paroubek vypočítává své příjmy


Podle hlasování na internetu lidé považují za největší politickou "prasárnu" vyjádření nedůvěry vládě uprostřed hospodářské krize a předsednictví EU. Za "prasárnu" to považuje téměř 53 procent hlasujících. Skokanem roku je dvojice bývalých zelených poslankyň Olga Zubová a Věra Jakubková, pro které hlasovalo 43 procent lidí.

Organizátoři na svých webových stránkách uvedli, že nechtějí vystupovat jako nějací samozvaní strážci morálky. Jenom se jim prý zdá, že v tom množství „mediálních kauz” politiků lidem v Čechách už nepřijde nic divného. "Chceme si z toho udělat aspoň srandu. Třeba tím alespoň trošku přispějeme ke kultivaci naší mladé demokracie," napsali.

Přehlídka, která po 20 letech navazuje, byť jen jménem, na zprofanovaný festival, který byl jednoznačnou politickou propagací minulého režimu, získal překvapivě podporu města i Karlovarského kraje. A to přesto, že ve vedení kraje jsou po krajských volbách i zástupci KSČM.

Festival končí dnešním hlavním koncertem, na které vystoupí například Švihadlo, Šanov 1 nebo legendy jako Garáž a Plastic People of The Universe.

Kromě koncertu ale Festival politické písně přinesl i týdenní doprovodný program, včetně výstav výtvarné skupiny Pode Bal, besedy s uměleckou skupinou Ztohoven nebo výstavy karikatur Pavla Reisenauera ve výlohách obchodů na náměstí.

Autor: