Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

To kouzelné slovo OPBH

Česko

Hospodaření s byty patřilo ke klíčovým bodům přežívání a dobře ilustrovalo šedou zónu mezi řešením nouze a kriminalitou. Byty se měnily, a kdo ho neměl na výměnu, měl smůlu: Dostat se k němu legálně (cestou přidělovacího dekretu) bylo asi tak málo pravděpodobné jako dostat se legálně k tzv. tuzexovým bonům (třeba za honoráře z ciziny). Přesto většina lidí v Tuzexu nakupovala a většina lidí bydlela. Čím to? No přece díky vekslákům a šmelině.

Byty však – na rozdíl od bonů – podléhaly centrální evidenci. Značnou část bytů, ve velkých městech většinu, spravovaly Obvodní podniky bytového hospodářství. Ty soustředily různorodou společnost. Od starých úřednických praktiků, s nimiž „byla řeč“, přes ryze vekslácké typy, co si „sami řekli“, až po alternativní mladíky, co získali domovnický byt za to, že ho sami zrekonstruovali, a ještě pečovali o dům. Proč se šéf pražských komunistů Štěpán divil, že stavební dělníci odcházejí ze státních podniků k OPBH? Protože v OPBH se jednalo z ruky do ruky. ČTK upozornila, že při prověrce na Praze 6 dosáhla chybovost v evidenci bytů 56 procent! To byla výzva pro „osobní zainteresovanost“, po níž tak volali perestrojkaři.

Z dnešního pohledu vidíme jen jeden rozdíl. Zatímco veksláci po revoluci zmizeli, šedý trh s byty kvete dál, byť v omezené míře.

***

Slovníček

komplexní bytová výstavba – eufemismus pro plošné budování panelových domů s byty de facto „na klíč“ OPBH – okresní (obvodní) podnik bytového hospodářství, lidé v něm zaměstnaní byli řazeni do podobné kasty jako zelináři, řezníci, taxikáři a veksláci Tuzex – ze slov tuzemský export, podnik zahraničního obchodu, který prodával západní zboží bon – hovorové označení poukázky pro nákup v Tuzexu (černý kurz se pohyboval okolo 5 Kčs)

Autor: