Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To nebyl odboj, ale vraždění, říká o Mašínech legionář

Bratři Mašínové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratři Mašínové | foto: Lidové noviny

Spor o význam činnosti skupiny okolo bratří Mašínů vždy dělil českou společnost. Stávající vláda stojí na jejich straně: i kvůli nim přijala zákon o třetím odboji, který nyní může vést k prvnímu státnímu 'vyznamenání' mašínovců. LN oslovily různé osobnosti a požádaly je o názor na skupinu bratří Mašínů.

Premiér Petr NečasPetr Nečas
premiér a předseda ODS
Já osobně si myslím, že bratři Mašínové a Milan Paumer si větší ocenění zaslouží. Diskuse o vyrovnání naší země s minulostí stále ještě není uzavřena. Nesmíme zapomínat, proti čemu tehdy bojovali a co tento režim způsobil statisícům lidí.

Milan Štěch, ČSSD Milan Štěch
předseda Senátu (ČSSD)
Abych řekl pravdu, tak se mě smrt Ctirada Mašína zvlášť nedotkla. Ale o mrtvých jen dobře. Můj postoj byl vždycky takový, že jsem nehlasoval pro to, aby skupina bratří Mašínů obdržela státní vyznamenání. A předpokládám, že pan prezident Klaus v tomto případě také nebude názor měnit.

Alexandr VondraAlexandr Vondra
ministr obrany (ODS)
Poslal jsem soustrast jeho příbuzným: "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Ctirada Mašína. Vždy jsem si ho vážil jako člověka, který se odvážně a jako jeden z mála postavil aktivně k odporu proti komunistické diktatuře. Je smutné, že se nedožil plnohodnotného osobního ocenění v naší zemi. Vyjadřuji vám hlubokou účast a slibuji, že budeme usilovat, aby jeho památka nebyla zapomenuta."

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka
místopředseda Senátu (ODS)
Smrti Ctirada Mašína je mi moc líto, odcházejí pamětníci komunistického teroru, a s nimi zároveň odchází také historická paměť.

Viktor PaggioViktor Paggio
poslanec za VV, spolunavrhl zákon o třetím odboji

Uznávám právo těch lidí probít se z tehdejšího totalitního Československa. V tom, aby Mašínové získali ocenění účastníka odboje a odporu, ale vidím překážky. V tom zákoně je napsáno, že člověk, který se dopustil zavrženíhodného jednání směřujícího k popření základních lidských práv, tak to ocenění nezíská.

Pražskou ČSSD povede v komunálních volbách Jiří Dienstbier mladší. Jiří Dienstbier
senátor (ČSSD)

Myslím, že Ctirad Mašín by neměl být vyznamenán. Zabíjet nevinné lidi v rámci nějakého údajně ušlechtilého boje je pro mě zcela nepřijatelné.

Martin VadasMartin Vadas
dokumentarista, rodinný přítel

Je to obrovská ztráta. O vyznamenání bratři Mašínové nikdy moc nestáli. Je to spíš záležitost této společnosti, jestli se přihlásí k tomu, co oni dělali.

Daniel HermanDaniel Herman
ředitel ÚSTR

Se Ctiradem Mašínem odchází generace přímých účastníků toho, co se za komunismu dělo. Musíme se snažit maximálně zachytit jejich svědectví, jinak autentická vyjádření zmizí v historii. Skupina okolo Mašínů je důkazem toho, že někteří lidé si od počátku uvědomovali, že komunistický režim je špatný a nelze s ním spolupracovat. Mašínové ukazují, že to nemuselo být tak, že do jisté míry kolaborovali všichni. Zůstávají proto vzorem i pro budoucí generace.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová stanula 3. března před Vrchním soudem v Olomouci.Iva Brožová
předsedkyně Nejvyššího soudu

Byl připraven položit život za ideál svobody. Jako dcera zahraničního letce jsem si jistá, že skupina si vyznamenání určitě zaslouží.

Alexander Beer se při odhalení památníku v Buzuluku setkal i s dcerou Ludvíka Svobody (vlevo).Alexander Beer
místopředseda Československé obce legionářské

To nebyl žádný odboj, co dělali bratři Mašínové. To bylo vraždění. Měli emigrovat, jako jsme například my emigrovali před fašismem. Rozhodně jsme nezabíjeli doma vlastní lidi, jako to dělali oni. V žádném případě to nebyli hrdinové.

Čestmír ČejkaČestmír Čejka
člen představenstva Konfederace politických vězňů

Je přinejmenším morální povinností slušného demokratického státu dávat vyznamenání statečným osobám, které za něj bojovaly. Jestli to stát neumí, tak si to pak musí srovnat občané před volbami sami.

PROHLÉDNĚTE SI UNIKÁTNÍ FOROGALERII:

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...