Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

To nejlepší z českého lékařství

Česko

  1:57
PRAHA - Vyberte nejsympatičtější medicínský počin loňského roku v České republice. Hlasujte v odborné anketě.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Standa KrupařLidové noviny

České lékařství

Víte o nějaké novince v české medicíně, která si zaslouží pozornost? Znáte nějaký projekt, který pomáhá mnoha pacientům? Zajímá vás vývoj nových léků a kdo k němu přispívá?

Na tomto místě můžete až do pátku 20. července hlasovat o nejlepších projektech a počinech loňského roku. Myslíte si, že v roce 2006 přišlo české lékařství s jinou důležitou novinkou, která však v nominaci není? Napište nám svůj názor na e-mailovou adresu zdravi@lidovky.cz a navrhněte jiné, které se v nominacích neobjevily.

Lékařský časopis Medical Tribune se rozhodl mezi odbornou i laickou veřejností uspořádat anketu o nejsympatičtější zdravotnický počin v roce 2006. Časopis připravil užší nominaci osmi takových počinů a požádal své čtenáře i odborníky, aby vybrali ty nejdůležitější z nich, nebo přidali vlastní tip. Ke spoluúčasti na projektu byly jako jediný deník na českém trhu přizvány Lidové noviny.

Jak hlasování dopadlo a jaký počin tedy čtenáři Lidových novin považují za nejdůležitější či nejvíce sympatický, se dozvíte v příloze Zdraví Lidových novin 26. července. Své názory si zde budete moci porovnat s výsledky ankety mezi odborníky a politiky.

Anketa

Jaký je nejsympatičtější počin v oblasti medicíny ČR za rok 2006?

Podpora českých vědců 65
Lepší dostupnost moderní onkologické léčby 75
Bezplatném očkování dětí hexavakcínou 143
Unikátní odstranění krčního obratle v Liberci 84
Síť center pro léčbu onkologických nemocí 113
Vznik mezinárodního výzkumného centra v Brně 136
Kardiologie vylepšila hodnocení zdravotnictví ČR 179
První očkování proti rakovině 176


Stručný popis jednotlivých variant:

Podpora českých vědců
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a americká biofarmaceutická společnost Gilead Science uzavřely unikátní smlouvu o spolupráci při patentování. Gilead tak převezme starost o vybrané patenty ÚOCHB, rozšíří je do ostatních zemí a bude je na vlastní náklady udržovat. Firma zároveň v Praze založila Laboratoř RNDr. Antonína Holého, DrSc., objevitele látek, které tvoří základ antivirotik Viread, Truvada, Vistide a Hespera. Tyto léky se používají při léčbě žloutenky či AIDS.

Lepší dostupnost moderní onkologické léčby
Novela vyhlášky ministerstva zdravotnictví o úhradách léčiv umožňuje ženám s rakovinou prsu užívat od 1. ledna 2007 moderní účinný biologický lék herceptin. Lék mohou dostat ženy - jejichž nádor má specifické vlastnosti - nejen v pokročilejším stadiu nemoci, ale i na počátku zhoubného onemocnění. Základním mechanismem účinku tohoto léku je posílení imunitního systému v boji s nádorem.

Bezplatném očkování dětí hexavakcínou
Plná úhrada očkování dětí hexavakcínou snížila počet vpichů o tři a omezila také riziko nežádoucích účinků. Hexavakcína navíc v budoucnu umožní také nasazení očkování proti jiným dětským nemocem. V předchozím roce, kdy bylo očkování hexavakcínou nepovinné a stát je nehradil, ji za cenu několika tisíc korun koupilo 18 % rodičů dětmi ve věku do dvou let.

Unikátní odstranění krčního obratle v Liberci
Tým pod vedením primáře Neurochirurgického oddělení Nemocnice Liberec MUDr. Petra Suchomela, Ph.D., jako první na světě odstranil pacientovi druhý krční obratel zasažený nádorem. Při zákroku nedošlo k poškození obratlové tepny, byla také zachována hybnost končetin.

Síť center pro léčbu onkologických nemocí
V České republice vznikla síť 18 komplexních onkologických center, která zjednodušuje systém péče o nemocné, napomáhá vyšším odborným znalostem lékařů a tím i lepším výsledkům léčby.

Vznik mezinárodního výzkumného centra v Brně
Ve nemocnici u sv. Anny v Brně se buduje ve spolupráci s americkou Mayo Clinic a vlády ČR Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Českým vědcům tento počin umožní zapojit se do mezinárodních výzkumných projektů zejména v oblasti kardiologie. Projekty budou financovány americkou stranou s využitím jejího know-how.

Kardiologie vylepšila hodnocení zdravotnictví ČR
Díky úspěšným výsledkům intervenčních kardiologů, kteří se zabývají vyšetřením srdce a srdečních cév, se Česká republika posunula v žebříčku EHCI organizace Health Consumer Powerhouse v rámci EU z 22. na 6. místo. Žebříček hodonotí spokojenost pacientů se zdravotními systémy evropských zemí.

První očkování proti rakovině
Češky si mohou nově koupit vakcínu, která je ochrání proti lidskému papillomaviru. Ten je mimo jiné původcem zhoubného onemocnění děložního hrdla. Poprvé v historii medicíny se tak objevila možnost účinně předcházet alespoň jednomu z typů zhoubných nádorů.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...