Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To si beru, řekl senátor Palas a zabavil petici. Lidé chtěli odvolat jeho bývalého asistenta

Jaroslav Palas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Palas. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Přišel do krnovské trafiky, vzal petici i podpisové archy a odešel. Tak prý vypadal „zásah“ senátora Jaroslava Palase ve čtvrtek odpoledne. Ten se zřejmě rozhodl bojovat za svého přítele a bývalého asistenta Jakuba Horáčka, který sedí v dozorčí radě tamní firmy. A právě tu se signatáři petice snaží odvolat.

„V pondělí jsme zveřejnili petici, dali jsme ji na pult, u nás v trafice bylo jedno petiční místo. Asi v půl páté se objevil senátor (Jaroslav) Palas, byl rozčílen a ptal se, co to má znamenat,“ popsal čtvrteční incident Ladislav Sekanina, majitel trafiky a zároveň opoziční zastupitel města Krnova za KSČM.

Kdo je Jaroslav Palas

  • Jaroslav Palas je bývalý poslanec, působil v KSČM, Levém bloku a ČSSD.
  • V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, o tři roky později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje.
  • V roce 2010 byl zvolen senátorem za obvod Bruntál. Nejprve působil v dresu ČSSD, na konci roku 2012 ze strany vystoupil. Vadilo mu prý, že část strany útočí na tehdy prezidentského kandidáta Miloše Zemana.
  • Ve stejné době začalo policejní vyšetřování jeho stavby luxusního domu na Bruntálsku.

Sekanina podle svých slov na senátorovu otázku odpověděl, že se jedná o petici, ať si jí přečte. „A že když s tím bude souhlasit, ať to podepíše. To jsem ale píchl do vosího hnízda,“ dodal.

Petice za vodu

Totiž: v pětadvaceti tisícovém Krnově aktuálně koluje petice za okamžité odvolání předsedy dozorčí rady a případně i všech jejích členů Krnovských vodovodů a kanalizací. A právě v dozorčí radě sedí už zmíněný Jakub Horáček, bývalý asistent a poradce Jaroslava Palase.

Signatáře petice rozčílilo, že dozorčí rada na konci roku odvolala vedení vodovodů a kanalizací. Nedávný audit sice žádná pochybení ve společnosti neodhalil, jedná se prý však o malou firmu, na kterou jsou tři jednatelé až příliš. Tři křesla ve vedení má přitom společnost už od roku 1994.

A právě toto rozhodnutí Sekaninu a další dva signatáře rozhořčilo natolik, že se rozhodli sepsat petici, kterou adresují zastupitelům Krnova i vedení města. Informaci jako první přinesl Bruntálský a krnovský deník.

Signatáře petice rozčílilo, že dozorčí rada na konci roku odvolala vedení firmy...

Podle Sekaniny prý senátor Palas petici jen zběžně pročetl a poté se obrátil k odchodu. „Že prý si jde stěžovat na policii. Odešel, za půl hodiny se vrátil a řekl, že si bere petici i podpisové archy, které tam byly. Říkal jsem mu, ať to nechá být, protože to není jeho. On bez jediného slova vše sebral a se vztyčenou hlavou odešel,“ popsal svou verzi příběhu Sekanina s tím, že Palas prý jemu a jeho manželce zejména vyčítal, že pobuřují místní obyvatele a uvádí je v omyl.

Redakce oslovila také Jaroslava Palase. Telefon nezvedal a na dotaz zaslaný sms zprávou nereagoval. A bez odpovědi zůstaly i otázky na jeho asistenta Alberta Minolu.

„Dnes ráno jsem zašel na policii a podal na něj trestní oznámení,“ doplnil ještě Sekanina. Policejní mluvčí Pavla Jiroušková deníku potvrdila, že v této věci přijali podezření z krádeže a zatím ho šetří jako přestupek neznámého pachatele.

Horáček to zařídí

Jméno Jakuba Horáčka přitom není úplně neznámé. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, právě podnikatel Horáček pomohl manželce Palase zlevnit luxusní sportovní vůz o půl milionu korun. Podivnou transakci zmapovali detektivové, když vyšetřovali, jak si Palas s manželkou vydělal na luxusní dům v Ludvíkově na Bruntálsku (VŠE k tématu najdete ZDE).

Jiřina Palasová si v únoru roku 2014 pořídila luxusní Audi RS 7 Sportback. Rok výroby: 2014. Papírově však byla až druhým vlastníkem, neboť jí ho prodala společnost Harke, kterou vlastní právě Horáček. Ten s vozem za 3,98 milionu ovšem moc nenajezdil, prakticky jen vyjel z autosalonu.

„Nebylo ani přihlášeno do provozu,“ poznamenali si tehdy policejní vyšetřovatelé do spisu. Palasové ho však podnikatel prodal za 3,41 milionu korun a stala se tak majitelkou jednoho z pěti kusů tohoto typu Audi, které se v Česku toho roku prodaly.

Nejasnosti kolem financování Palasova sídla

Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?