Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Točí se někde vír naopak?

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Pokud budete cestovat africkým kontinentem přes rovník, můžete se snadno stát svědkem následující scény. Na silnici, vedle cedule ohlašující nultou rovnoběžku, vás zastaví místní podnikavec a předvede vám jednoduchý pokus. Do rukou uchopí nádobu s malým otvorem na dně a vloží dovnitř malé dřívko. Když poodejde několik metrů na sever od rovníku, nalije do misky vodu a uvolní dírku, aby voda tekla do džbánku pod miskou, dřívko se začne stáčet proti směru hodinových ručiček. Stejný experiment zopakovaný jižně od rovníku stočí dřívko po směru hodinových ručiček a na rovníku se dřívko nebude hýbat vůbec. Má tato demonstrace hlubší podstatu než vylákat peníze od důvěřivých turistů?

Podobnost směru stáčení víru s prouděním vzduchových hmot kolem tlakových níží má vést k úvaze, že směřování víru je stejně jako u pohybu vzduchových mas způsobeno zemskou Coriolisovou silou. Tak je po svém objeviteli nazýván vliv rotace naší planety na pohybující se tělesa. Na severní polokouli je tak každý pohybující se objekt stáčen vpravo od své původní trajektorie, na jižní polokouli je tomu naopak.

Vír ve výlevce však může vznikat i z jiných důvodů. Ve své práci to zkoumal Pavel Konečný z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Při experimentu sledoval vliv tvaru nádoby a odtokové trubice a také počáteční pohyb kapaliny v nádobě. Výsledek pokusu byl vždy jednoznačný. Pokud byla kapalina v klidu, nikdy se pozorovatelně neroztočila. Vzhledem k tomu, že rozměry nádoby i objem vody v ní je srovnatelný s rozměry umývadel či malých nádob, lze usoudit, že v těchto měřítkách není vypouštěné umyvadlo vhodným detektorem zemské rotace. Proto lze k Afričanovu pokusu, který by prokázal hlavní vliv Coriolisovy síly na vznik víru, zaujmout skeptický postoj.

Přesto nás tento výsledek neopravňuje k závěru, že to není možné v principu. Dle výzkumů provedených v šedesátých letech minulého století Asherem Shapirem na MIT lze při optimálně připravených podmínkách a po alespoň 24hodinovém odstání vody vliv Coriolisovy síly prokázat. Co je tedy příčinou víru v umývadlech a podobných zařízeních? Na základě provedených experimentů lze usoudit, že to není Coriolisova síla ani to nemůže být tvar umývadla či výpusti, ale skutečnost, že voda není v umývadle v klidu.

Autor: