Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Togo jede pryč, nařídil premiér

Česko

Po ozbrojeném útoku na fotbalisty Toga odstoupil tým z afrického šampionátu * Počet obětí vzrostl na tři

PRAHA Nic horšího se na začátku roku, kdy má Afrika poprvé hostit mistrovství světa ve fotbale, asi stát nemohlo.

Po pátečním útoku na autobus, v němž ze soustředění v Kongu cestovala výprava Toga, ovládl atmosféru před začátkem afrického mistrovství ve fotbale strach. „Bylo to jako válka. Barbarství. My jsme přitom přijeli oslavovat africký fotbal,“ vzpamatovával se těžko ze šoku trenér Toga Hubert Velud.

Pohár národů přesto včera začal prvními zápasy. Pokračovat bude dál bez Toga, i když jeho hráči chtěli původně vyjádřit podporu zraněným spoluhráčům a třem obětem útoku tím, že své zápasy na turnaji odehrají. „Lidé za tento turnaj umírali, a proto nemůžeme utéct jako zbabělci. Zůstaneme tu kvůli nim,“ vystoupil před novináře záložník Grenoblu Alaixys Romao.

Názor vlády Toga byl ale úplně opačný. „Po takovém dramatu se nemůžeme šampionátu zúčastnit,“ prohlásil její mluvčí Pascal Bodjona. Když se hráči rozhodli postupovat jinak, vložil se do situace také premiér Toga Gilbert Houngbo. „Pokud by na mistrovství někdo přesto nastupoval pod tožskou vlajkou, nebudeme to považovat za náš reprezentační tým,“ vyjádřil se rezolutně. Hráči se jeho vůli nakonec podvolili. „Politici rozhodli, že se máme vrátit, tak se vracíme,“ řekl hvězdný útočník Emmanuel Adebayor, který patří mezi největší hvězdy anglické ligy.

Ozvala se i kritika, se kterou přišli angolští pořadatelé. Výpravě Toga vyčetli, že hrubě podcenila bezpečnostní opatření. „Pravidla byla jednoznačná. Žádný tým neměl cestovat autobusem. Nevím, co je k tomu vedlo,“ rozčílil se člen organizačního výboru Virgilio Santos. „Ve městě by se nic takového nestalo,“ řekl listu A Bola. Togo jako jediné prý vůbec neinformovalo o čase svého příjezdu do země ani nedodalo čísla pasů svých hráčů.

Těžkou hlavu udělal páteční incident také funkcionářům v Jihoafrické republice, kde v červnu začne mistrovství světa. Organizační výbor začal okamžitě popírat, že by se stejný útok mohl odehrát také při největší sportovní akci roku. „Je absolutní nesmysl, aby nás s tím někdo dával do souvislosti. Vždyť Angola s Jihoafrickou republikou ani nemá společné hranice,“ prohlásil šéf organizačního výboru MS Danny Jordaan. „To je stejné jako říct, že bomba, která vybuchne ve Španělsku, ovlivní bezpečnost v Londýně při pořádání olympiády,“ citovala zase mluvčího organizačního výboru Riche Mkhonda agentura AP.

Přes tyto argumenty je zřejmé, že celý svět bude přípravy na světový šampionát sledovat mnohem pozorněji než dosud. „I když Angola není Jižní Afrika, mnoho lidí to tak brát nebude,“ zamyslel se bezpečnostní expert Sajjan Gohel.

Terorismus podle něj představuje pro vrcholné sportovní události čím dál větší nebezpečí. „Proto třeba nikdo nechce hrát v Pákistánu,“ jmenoval nejohroženější zónu.

Tou se pravděpodobně stane po Angole v létě také Jihoafrická republika. „Bylo by naivní si myslet, že zůstane imunní.“

***

Celý svět bude přípravy na světový šampionát sledovat mnohem pozorněji než dosud

Pohár národů Vývoj situace po útoku na fotbalovou reprezentaci Toga

Pátek Cestou ze soustředění v Kongu zaútočil na autobus s týmem neznámý útočník ze samopalu. Řidič zemřel na místě, dalších devět členů výpravy bylo zraněno. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění angolské části Cabinda. Anglické kluby Portsmouth a Manchester City vyzvaly, aby se jejich hráči účastnící se turnaje vrátili zpátky do Evropy.

Sobota Některé agentury vydaly zprávu, že se Togo odhlásilo z turnaje, oficiálně to však nikdo nepotvrdil. Stažení týmu z turnaje nakonec oznámil ministr a mluvčí tožské vlády Pascal Bodjona. Další dva členové výpravy, mluvčí Stanislas Ocloo a asistent trenéra Abolo Amelete, podle agentury SID zemřeli na následky zranění.

Neděle Účastníci výpravy Toga se nejdřív rozhodli na turnaji zůstat a nastoupit ke svým zápasům. „Vláda s námi sice úplně nesouhlasí, ale my jsme se rozhodli jednoznačně,“ prohlásil záložník Alaixys Romao. Premiér Toga Gilbert Houngbo poté zopakoval, že fotbalisté musejí z turnaje okamžitě odcestovat a vrátit se do Toga. „Pokud by na mistrovství někdo přesto vystupoval pod tožskou vlajkou,

nebudeme to považovat za náš reprezentační tým,“ řekl novinářům. Fotbalisté se nakonec rozhodli jeho názor respektovat a oznámili, že se turnaje nezúčastní.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...