Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ťok musí odpovědět Sobotkovi na 10 otázek. Střet zájmů i výběr mýtného

Evropa

  22:00
PRAHA - Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok (za ANO) dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) sadu 10 otázek na priority v resortu, na které má do soboty písemně odpovědět. V sobotu dopoledne se Sobotka s Ťokem znovu sejdou. Novinářům to po společném jednání řekli oba účastníci schůzky.

Dan Ťok, ministr dopravy. foto: MAFRA - František Vlček

Lidovky.cz mají seznam k dispozici. Nechybí na něm dotazy ohledně střetu zájmů nebo špatného čerpání dotací z fondů EU, Ťok ale bude muset vysvětlit například i to, jak by řešil problémy se stavbou dálnic.

Úplné znění otázek na ministerského kandidáta Ťoka:

Podle Ťoka se čtvrteční asi hodinová schůzka konala v dobré atmosféře. Premiér mu ale nepotvrdil, zda jej jako ministra prezidentovi navrhne.

Bavili se především o tom, jak by měl Ťok, který dosud působil jako šéf stavební společnosti Skanska, čelit případnému střetu zájmů. „Je to velké riziko střetu zájmů a je potřeba, aby pan Ťok měl jasný postup, jasný recept na to, jakým způsobem bude schopen tomuto střetu zabránit. S tímto postupem bych měl být seznámen nejen já, ale i veřejnost,“ řekl Sobotka.

„Je to řešitelné“

„Vysvětlil jsem mu, že je to dobře řešitelné,“ uvedl Ťok. Do sporů státu, ve kterých figuruje Skanska, nebude Ťok vstupovat. Rozhodnout by o nich měly odborné komise. Zároveň Ťok přeruší veškeré kontakty se zástupci společnosti Skanska.

Podle Sobotky by se ale hlavní pozornost měla soustředit na problémy resortu. Proto chce, aby mu Ťok odpověděl na to, jak si představuje mimo jiné řešení personální situace na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), liberalizaci železničního trhu nebo jak zajistí včasný výběr nového provozovatele mýtného systému. O odpovědích budou v sobotu znovu debatovat.

Babiš: Být z velké firmy je výhoda

Pětapadesátiletého Ťoka jako kandidáta na místo ministra dopravy navrhl ve středu po rezignaci ministra Antonína Prachaře šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na výběru šéfa jedné z největších stavebních firem v Česku na ministerský post trvá, přestože může být Ťok obviňován ze střetu zájmů. 

To, že přichází z vedení velké firmy, mu podle Babiše naopak umožní odolat tlakům stavebních firem, které v současnosti získaly velký vliv na státní investorskou organizaci ŘSD, jež rozhoduje o výstavbě silniční sítě.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat