13. listopadu 2014 22:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ťok musí odpovědět Sobotkovi na 10 otázek. Střet zájmů i výběr mýtného

Dan Ťok, ministr dopravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Ťok, ministr dopravy. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok (za ANO) dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) sadu 10 otázek na priority v resortu, na které má do soboty písemně odpovědět. V sobotu dopoledne se Sobotka s Ťokem znovu sejdou. Novinářům to po společném jednání řekli oba účastníci schůzky.

Lidovky.cz mají seznam k dispozici. Nechybí na něm dotazy ohledně střetu zájmů nebo špatného čerpání dotací z fondů EU, Ťok ale bude muset vysvětlit například i to, jak by řešil problémy se stavbou dálnic.

Úplné znění otázek na ministerského kandidáta Ťoka:

Podle Ťoka se čtvrteční asi hodinová schůzka konala v dobré atmosféře. Premiér mu ale nepotvrdil, zda jej jako ministra prezidentovi navrhne.

Bavili se především o tom, jak by měl Ťok, který dosud působil jako šéf stavební společnosti Skanska, čelit případnému střetu zájmů. „Je to velké riziko střetu zájmů a je potřeba, aby pan Ťok měl jasný postup, jasný recept na to, jakým způsobem bude schopen tomuto střetu zabránit. S tímto postupem bych měl být seznámen nejen já, ale i veřejnost,“ řekl Sobotka.

„Je to řešitelné“

„Vysvětlil jsem mu, že je to dobře řešitelné,“ uvedl Ťok. Do sporů státu, ve kterých figuruje Skanska, nebude Ťok vstupovat. Rozhodnout by o nich měly odborné komise. Zároveň Ťok přeruší veškeré kontakty se zástupci společnosti Skanska.

Podle Sobotky by se ale hlavní pozornost měla soustředit na problémy resortu. Proto chce, aby mu Ťok odpověděl na to, jak si představuje mimo jiné řešení personální situace na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), liberalizaci železničního trhu nebo jak zajistí včasný výběr nového provozovatele mýtného systému. O odpovědích budou v sobotu znovu debatovat.

Babiš: Být z velké firmy je výhoda

Pětapadesátiletého Ťoka jako kandidáta na místo ministra dopravy navrhl ve středu po rezignaci ministra Antonína Prachaře šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na výběru šéfa jedné z největších stavebních firem v Česku na ministerský post trvá, přestože může být Ťok obviňován ze střetu zájmů. 

To, že přichází z vedení velké firmy, mu podle Babiše naopak umožní odolat tlakům stavebních firem, které v současnosti získaly velký vliv na státní investorskou organizaci ŘSD, jež rozhoduje o výstavbě silniční sítě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!