Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doubský most bude stržen. Ťok nařídil mimořádné kontroly další tisícovky mostů

Česko

  11:34
PRAHA / KARLOVY VARY - Silniční a železniční mosty v Česku, které byly postaveny v 60. až 80. letech, budou zkontrolovány Ředitelstvím silnic a dálnic a Správou železniční dopravní cesty. Zkontrolována bude zhruba tisícovka mostů. Po jednání se šéfy obou organizací to ve čtvrtek řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ke kontrolám vyzval i kraje. Doubský most v Karlových Varech bude místo oprav stržen a nahrazen novým. Most postavený v 60. letech je v horším stavu, než se čekalo, uvedl ministr.

Ministr dopravy Dan Ťok. foto:  František Vlček, MAFRA

Podle Ťoka se stav mostů ze 60. až 80. let složitě kontroloval, což se projevilo u doubského mostu, u kterého se při rekonstrukci našlo poškození, při původních kontrolách nezjištěné. „Chceme se ujistit, že u těchto mostů není nějaká skrytá vada, která se nedá běžně detekovat,“ řekl ministr.

Zkontrolováno bude asi 400 mostů na železnici a dalších 600 na dálnicích a silnicích. Kontroly se budou zaměřovat především na kanálky, v nichž jsou vedena opěrná lana.

K podobné kontrole ministerstvo vyzvalo kraje, které mají na starosti silnice II. a III. třídy. Zaměřit by se podle Toka měly především na mosty nad dálnicemi nebo železnicemi.

Doubský most, který je hlavní spojnicí přes řeku Ohři mezi dálnicí D6 a silnicí na Plzeň, je od letošního dubna kvůli rekonstrukci uzavřen. Uzavírka, která způsobovala značné dopravní komplikace, měla skončit v listopadu.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) rozhodnutí ministerstva kritizoval. „Připravit rekonstrukci zásadní dopravní spojnice v 21. století tak, že po čtyřech měsících uzavírky přijdu na to, že je most třeba snést a postavit nový, je z mého pohledu naprosto neomluvitelné a někdo v celém procesu zcela zásadně pochybil. Výsledkem bude o rok déle trvající komplikovaná situace v dopravě v této části města a s ní související poškozování komunikací a životního prostředí na dlouhých objízdných trasách,“ uvedl.

Podle Kulhánka je ještě vážnějším problémem nemožnost rekonstrukce Dvorského mostu, která je připravená na rok 2019. Dvorský most nyní slouží jako alternativa k Doubskému, zároveň však stav jeho konstrukce potřebuje urgentní rekonstrukci. Ta měla začít právě v návaznosti na dokončení Doubského mostu.

Kulhánek chce vědět, kdo je za pochybení zodpovědný. Požaduje také zajištění průchodu chodců přes Doubský most do doby, než bude snesen, a následné vybudování lávky pro průchod lidí během rekonstrukce.

V České republice je téměř 18.000 silničních mostů a více než 6750 železničních mostů. ŘSD má na starosti zhruba 5000 mostů, přičemž šest z nich na silnicích 1. třídy je v havarijní stavu. Tyto mosty jsou podle silničářů uzavřeny a budou opraveny nebo nahrazeny novou stavbou. Na železnici není podle železničářů v havarijní stavu žádný most, aktuálně je 361 mostů opravováno. Stát letos na modernizaci mostů uvolní až 1,5 miliardy korun.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!