9. dubna 2019 12:33, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ťokův nástupce? Adepty na ministra dopravy jsou právník Kremlík či stavař Krones

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Na uvolněné místo ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) by mohl nastoupit vysoce postavený úředník a právník Vladimír Kremlík. Náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) patří podle informací LN mezi vážné kandidáty, o kterých premiér Andrej Babiš (ANO) nyní uvažuje.

„Je jednou z možností, docela vážnou možností,“ řekl LN zdroj blízký vedení vlády.

Vladimír Kremlík.

Vladimír Kremlík.

Babiš se měl Kremlíkem již setkat, nikdo z aktérů však nechtěl schůzku potvrdit. Předseda vlády na dotazy LN neodpověděl. Kremlík jednání či nabídku od Babiše nechtěl potvrdit. Uvedl, že s ministerským předsedou jednal pouze z titulu funkce náměstka ÚZSVM.

Pokud by nabídku na ministra dostal, promyslel by si to. „Kdyby obecně nějaká nabídka přišla, vždy se musí pečlivě uvážit. I z důvodu, zda bych mohl být v dané pozici nějak nápomocný,“ řekl LN Kremlík. „Musíte se zeptat těch, kdo vám takovou informaci sdělili. Jako úřad jednáme s premiérem v pracovních záležitostech,“ podotkl.

Špidlův poradce

Kremlík je považovaný za zkušeného advokáta. V letech 1999 až 2002 šéfoval sekci strategických privatizaci ve Fondu národního majetku (FNM). Provozoval vlastní advokátní praxi a poskytování právních služeb si vyzkoušel i ve státní sféře. Za ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) vedl v roce 2007 na úřadu právní úsek. S dopravní tématikou přišel do kontaktu ve státních společnostech Letiště Praha či ČD Cargo, v nichž působil jako člen dozorčí a správní rady.

Na konci 90. let si Kremlík osahal i politická kamna v organizaci Mladých sociálních demokratů, aktivní byl v sekretariátu ministra zdravotnictví Ivana Davida ve vládě Miloše Zemana. Následně působil v poradenském týmu někdejšího premiéra Vladimíra Špidly.

Tomáš Krones na snímku z roku 2012.

Tomáš Krones na snímku z roku 2012.

Dalším skloňovaným jménem mezi adepty na post ministra dopravy je ředitel stavební společnosti Colas CZ Tomáš Krones. O něm se spekulovalo již loni v květnu, kdy Babiš připravoval sestavení svého druhého kabinetu. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ reagoval Krones na dotaz, zda s premiérem o funkci jednal.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!