Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. února 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Toman mlčí. Odměnu čtvrt milionu vysvětlovat nebude, vzkazuje mluvčí

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | foto: ČTK

PRAHA Komu a za co poslal čtvrtmilionovou odměnu těsně před svým odchodem, chce exministr zemědělství Miroslav Toman udržet v tajnosti. Od středy nezvedá telefon a nereaguje ani na zaslané sms zprávy. A jeho mluvčí vzkázala jasně: Toman na otázky odpovídat nebude.

Exministr Toman dluží odpověď. Ještě než definitivně opustil rezort zemědělství, stihl někomu ze svých podřízených udělit měsíční prémie ve výši 250 tisíc korun. Bonus budí pochybnosti. Nejen že se jedná o nejvyšší jednorázovou prémii na ministerstvech za poslední rok, ale navíc chybí odůvodnění, za co si rekordní přídavek dotyčný úředník (či úřednice) zasloužil.

"Co chcete?" reagovala hned na úvod telefonického rozhovoru poněkud podrážděně Dana Večeřová, mluvčí Potravinářské komory, kam se Toman vrátil po svém angažmá na zemědělství. "Nic k tomu říkat nebude," odsekla pak na dotaz, zdali staronový šéf komory Toman osvětlí rekordní odměnu, kterou udělil ještě coby ministr.

A je to zřejmě definitivní slovo. Server Lidovky.cz se Tomana pokoušel kontaktovat i ve čtvrtek. Marně. Exministr nebrak mobilní telefon a neodepsal ani na sms zprávu.

PSALI JSME:

O jméno obdarované osoby se zajímal už i nový ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Znám to jméno, ale nemohu ho říct. Byl jsem upozorněn, že kdybych poskytl bližší informace, tak bych mohl být pokutován," řekl serveru Lidovky.cz.

Prémie čtvrt milionu korun je jediná, kterou Toman za leden udělil. Už v minulém roce ale rozdělil odměny, díky kterým se jeho náměstci stali druhými nejlépe honorovanými na bonusech. Vyšší odměny si odnesli jen náměstci z ministerstva financí Jana Fischera - až půl milionu. Toman udělil svým náměstkům roční prémie ve výši od 150 do 450 tisíc korun. 

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...