Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna nebude projednávat vládní žalobu na EK kvůli nevyplaceným dotacím pro Agrofert, ANO snahu opozice vetovalo

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Sněmovna nebude projednávat vládní žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert. Snahu opoziční TOP09 a dalších opozičních zákonodárců vetovali poslanci ANO. Návrh na podání žaloby schválil kabinet ANO a ČSSD bez toho, že by o tom informoval. Jde o platby téměř 247 000 eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů.
  17:07

Opozice k žalobě: Vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu

Projednání onoho rozhodnutí vlády o podání žaloby na sněmovním plénu opoziční TOP 09 neprosadila. Snahu vetovali poslanci hnutí ANO. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že jediným daňovým poplatníkem, který má na žalobě zájem, je beneficient svěřenského fondu, v němž se nyní nachází skupina Agrofert, tedy premiér Babiš. Zájmem ostatních daňových poplatníků je podle Kalouska to, aby takové řízení vůbec nebylo vedeno a aby Babiš nebyl ve střetu zájmů.

K tématu se na Twitteru vyjádřila i předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová:

Evropská komise předala přeložený audit ohledně dotací pro Agrofert. Česko má dva měsíce na odpověď

Návrh na podání žaloby schválil kabinet ANO a ČSSD bez toho, že by o tom informoval. Jde o platby téměř 247 000 eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Babiš už minulý týden řekl, že se projednávání žaloby nezúčastnil. Nyní je na dovolené.

Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) koncem ledna podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti ze skupiny Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

Vláda nedělá advokáta Agrofertu, říká Toman

Česko zažaluje Brusel kvůli pozastavení plateb Agrofertu. Je to z principu, tvrdí ministerstvo

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se ohradil proti tvrzení části opozice, že vláda dělá žalobou na Evropskou komisi (EK) kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert advokáta premiéru Andreji Babišovi (ANO). Toman v úterý před poslanci zdůraznil, že postup je standardní a už dříve na komisi směřovalo šest žalob a dvě odvolání.

„Chráníme zájmy České republiky a daňových poplatníků,“ řekl ministr. Jde podle něho o princip, žalobu vláda podala na doporučení právníků. Problém je podle něho výkladový a dlouhodobý. Žaloba je legitimním krokem, který členské státy využívají k ochraně národních zájmů, dodal Toman.

Na Twitteru situaci okomentoval i opoziční poslanec za ODS Martin Kupka:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!