Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna nebude projednávat vládní žalobu na EK kvůli nevyplaceným dotacím pro Agrofert, ANO snahu opozice vetovalo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Sněmovna nebude projednávat vládní žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert. Snahu opoziční TOP09 a dalších opozičních zákonodárců vetovali poslanci ANO. Návrh na podání žaloby schválil kabinet ANO a ČSSD bez toho, že by o tom informoval. Jde o platby téměř 247 000 eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů.

Projednání onoho rozhodnutí vlády o podání žaloby na sněmovním plénu opoziční TOP 09 neprosadila. Snahu vetovali poslanci hnutí ANO. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že jediným daňovým poplatníkem, který má na žalobě zájem, je beneficient svěřenského fondu, v němž se nyní nachází skupina Agrofert, tedy premiér Babiš. Zájmem ostatních daňových poplatníků je podle Kalouska to, aby takové řízení vůbec nebylo vedeno a aby Babiš nebyl ve střetu zájmů.

K tématu se na Twitteru vyjádřila i předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová:

Návrh na podání žaloby schválil kabinet ANO a ČSSD bez toho, že by o tom informoval. Jde o platby téměř 247 000 eur (6,3 milionu korun) z Programu rozvoje venkova pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Babiš už minulý týden řekl, že se projednávání žaloby nezúčastnil. Nyní je na dovolené.

Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) koncem ledna podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti ze skupiny Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

Vláda nedělá advokáta Agrofertu, říká Toman

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se ohradil proti tvrzení části opozice, že vláda dělá žalobou na Evropskou komisi (EK) kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert advokáta premiéru Andreji Babišovi (ANO). Toman v úterý před poslanci zdůraznil, že postup je standardní a už dříve na komisi směřovalo šest žalob a dvě odvolání.

„Chráníme zájmy České republiky a daňových poplatníků,“ řekl ministr. Jde podle něho o princip, žalobu vláda podala na doporučení právníků. Problém je podle něho výkladový a dlouhodobý. Žaloba je legitimním krokem, který členské státy využívají k ochraně národních zájmů, dodal Toman.

Na Twitteru situaci okomentoval i opoziční poslanec za ODS Martin Kupka:

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.