Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vládnou neschopní. Neúspěšný kandidát na Hrad připravuje novou stranu

Podnikatel Tomáš Březina uspořádal tiskovou konferenci ke své kandidatuře na prezidenta. (13. dubna 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Podnikatel Tomáš Březina, neúspěšný kandidát z posledních prezidentských voleb, na svém webu oznámil, že se chce postavit do čela nového politického projektu. Muž, který vybudoval a předloni prodal za miliardy svou firmu na betonové dlažby Best, zkušenosti s politikou má. V 90. letech byl poslancem za ODS a Unii svobody.
  12:25

„Chudneme, zatímco ostatní bohatnou. Soubor současných lídrů je zoufalý. Již není prostor pro trvale se opakující cyklus volených a zvolených tragédů. Chci se postavit do vedení nového politického projektu.“ Tomáš Březina se v provolání na svém webu ostře pouští do současné vlády.

Tomáš Březina

Tomáš Březina Podnikatel loni prodal svou betonářskou firmu Best, za kterou...
  • Podnikatel Tomáš Březina (*21. 2. 1957) byl v 90. letech poslancem za ODS a Unii svobody.
  • Od roku 1990 podniká, založil a vedl firmu Best, která vyrábí betonové dlaždice; v roce 2021 společnost prodal.
  • Byl vyhlášen Podnikatelem roku 2007 v soutěži Ernst & Young.
  • V dubnu 2022 oznámil kandidaturu na prezidenta. Nasbíral přes 70 tisíc podpisů, jeho kandidatura však byla zamítnuta Ministerstvem vnitra pro nedostatek podpisů, kterých po přezkumu zůstalo pouze 45 tisíc.
  • Březina se nakonec proti kroku MV neodvolal, i když byl dle svých slov sám přesvědčen, že by v případném odvolání uspěl.

„Dokázal jsem úspěšně vést lidi všech věkových kategorií celý život. Ve své době jsem byl ve svém oboru nejlepší v Evropě. První pokus, jak věci veřejné zlepšit, jsem učinil kandidaturou na prezidenta. Dělám druhý pokus, můj poslední,“ oznamuje Březina a zároveň vyzývá, aby ho lidé podpořili a stali se součástí jeho nové politické strany, kterou podle webu plánuje „spustit“ na začátku března 2024.

Březina kritizuje mimo jiné stav české ekonomiky, srovnává průměrný majetek Čecha s Němcem, Rakušanem či Američanem a říká, že „Řešení tohoto stavu existují. Okamžitá i dlouhodobá. Všechna nutná.“

Bývalý podnikatel roku dále píše, že jeden z klíčových problémů je „zkolonizování České republiky“, jehož zastavením podle Březiny přibudou do státního rozpočtu ročně stovky miliard korun.

Jako další problém, který by chtěl vyřešit, jsou nerovné podmínky pro průmyslové a zemědělské výrobce, hlavně směrem k dotacím. Zahraniční firmy mají v Česku podle bývalého poslance lepší podmínky pro podnikání než ty české.

iDNES.cz oslovil Březinova tiskového mluvčího, aby některá jeho stanoviska dovysvětlil, čeká na odpověď.

Svůj záměr kandidovat na prezidenta Březina oznámil v dubnu 2022. Pro svou kandidaturu podle šéfa své kampaně získal přes 80 tisíc podpisů, po kontrole jich na ministerstvu odevzdal 73 tisíc. Na stránkách své prezidentské kampaně se označil za reprezentanta tiché většiny.

Ministerstvo vnitra ovšem 25. listopadu 2022 oznámilo, že odevzdal pouze 65 tisíc podpisů, které navíc měly velkou chybovost. Březinovi tak uznalo méně, než 50 tisíc podpisů a kandidaturu mu tak neumožnilo.

Málem kandidát hnutí ANO

Březina na sebe v prezidentské kampani upozornil mimo jiné šovinistickými výroky. Prezidentský kandidát ve své kampani sice uvedl, že volí ženy, ale důvody vyvolaly spíše údiv. Jedním z důvodů podle něj totiž bylo, že například nepotřebují sekretářku.

Ve výčtu pak dodal, že „musíte být dostatečně silný, abyste je zvládl, prostě ukočírovat různé ženské války“, čímž se dotýká jednoho z velmi zarytých a mylných stereotypů. Slavnějším se však stal výrok: „A také musíte počítat s tím, že mají tendenci často rodit, a vycházet jim proto vstříc,“ nechal se slyšet.

S politikou Březina zkušenosti má. V devadesátých letech minulého století kromě budování firmy zamířil i do politiky. Od 1. června 1996 do 12. února 1998 byl poslancem nejdříve za ODS a následně za Unii svobody.

Do politiky se málem vrátil už v roce 2013, když krátce figuroval jako lídr středočeské kandidátky vznikajícího hnutí ANO. „Nebyl jsem členem ANO, jen tři týdny lídrem v kraji. A z toho jsem dva týdny propřemýšlel, jak se z toho vyvléct,“ komentoval tehdy svou zkušenost s hnutím Andreje Babiše. V roce 2017 uvedl, že jej od hnutí ANO odradilo především, „když na vlastní oči zjistil, že je to jen a pouze marketingový projekt“.

Věříte, že by Tomáš Březina mohl uspět s novou politickou stranou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 1. října 2023. Anketa je uzavřena.

NE1574
ANO1074
Autor: