12. prosince 2014 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Březinův bratr se u soudu s lihovou mafií přiznal. Pomůže i v jiných kauzách

Bratr údajného lihového bosse Tomáš Březina se může z vazby dostat na svobodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratr údajného lihového bosse Tomáš Březina se může z vazby dostat na svobodu... | foto: MAFRA - Tomáš Frait

OLOMOUC Podrobnou výpovědí Tomáše Březiny pokračoval v pátek u olomouckého soudu proces s lihovou mafií. Bratr šéfa mafie soudu znovu detailně popisoval zázemí nelegálních obchodů s lihem i rozdělení rolí. Zdůraznil, že hodlá napomoci při objasnění trestné činnosti, s policií prý spolupracuje i v případu otce a syna Pražanových. Proces bude pokračovat v lednu.

 „S obžalobou souhlasím. Věděl jsem, že k tomu dochází. Zavázal jsem se ke spolupráci, doznal jsem se k trestné činnosti, má spolupráce ale pokračuje dál. Byl jsem vyslýchán v souvislosti s kauzou Pražanů, usvědčil jsem je z trestné činnosti,“ uvedl Tomáš Březina. 

Otec a syn Pražanovi byli nedávno obviněni v souvislosti s obchody s lihem. Usvědčil je prý z trestné činnosti. Mladší z Březinových bratrů svým postojem usiluje o zmírnění trestu, získal status spolupracujícího.

Obrovské daňové úniky

Stanislava Pražana a jeho otce obvinila policie nedávno z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců spolupracovali s Radkem Březinou. Jména dalších případných Březinových odběratelů u soudu zatím nepadla. Radek Březina je při své výpovědi odmítl uvést s tím, že nechce ublížit dalším lidem. Řekl pouze, že šlo o tři desítky odběratelů a zákazníci byli i na Slovensku. Jména by měl uvést jeho tehdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč, který prý obchody domlouval. Počítá s tím i jeho obhájce. Obžalovaný získal rovněž status spolupracujícího, ke slovu se však dostane až v lednu.

Tomáš Březina se k trestné činnosti doznal, uvedl však, že jeho role nebyla tak velká, jak se mu přisuzuje. „Nikdy jsem nebyl společníkem bratra. Mrzí mě, že má pozice je vnímána vyšší, než byla. O všem rozhodoval bratr, aktivně si tyto věci hlídal. Byli lidé, kteří to měli v denní náplni práci, pro mě to byla okrajová záležitost, staral jsem se o evidence a vyúčtování. I bratr mi říkal, že mi nic nehrozí,“ uvedl.

Miliardové úniky

Podle obžaloby takzvaná lihová mafie způsobila od roku 1998 při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních 6,7 miliardy korun. Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm lidí, soud stihl dosud vyslechnout šest z nich. Poslední obžalovaný Kaláč, jehož Radek Březina viní ze zásadního podílu na trestné činnosti, bude vypovídat až v lednu. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!