Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Okamura bude muset bezpečnostnímu výboru vysvětlit výroky o Ukrajincích

Předseda SPD Tomio Okamura na snímku z 19. července 2023. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny si pozval předsedu SPD Tomia Okamuru na své jednání, aby vysvětlil některé výroky o Ukrajincích v Česku. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl poslanec Jan Lacina (STAN). Okamura ve stejném pořadu minulou neděli mimo jiné kritizoval plošné přijímání uprchlíků postižených ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.
  15:25

„Koaliční reprezentanti mají za to, že skutečně to jeho působení v tuto chvíli je na hranici bezpečnostního rizika a že by SPD měla nějakým způsobem revidovat tuto svoji rétoriku, protože to ohrožuje celou společnost,“ uvedl Lacina.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) dodal, že SPD rozdmýchává nenávist a legitimizuje násilí.

Poslanec Jan Síla (SPD) odmítl, že by SPD byla bezpečnostním rizikem. Podle místopředsedkyně Sněmovny Kláry Dostálové (za ANO) se pak napětí vyostřuje i kvůli nedobré vládní komunikaci vlády s veřejností, která má pocit, že se Ukrajincům a Čechům například při udílení dávek neměří stejným metrem. Politici reagovali na případ napadení dvou žen z Ukrajiny na severním Plzeňsku v polovině srpna.

Okamura minulý týden na CNN Prima News například uvedl, že kvůli přijímání ukrajinských uprchlíků bude v Česku narůstat trestná činnost. Vláda podle něj nemá uprchlickou vlnu pod kontrolou. Mluvil také o ekonomických běžencích.

20. srpna 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!