7. března 2018 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 a STAN oznámily spolupráci. Na magistrát budou v Praze kandidovat společně

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil (vlevo) si potřásá rukou s Petrem Gazdíkem(STAN). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil (vlevo) si potřásá rukou s Petrem Gazdíkem(STAN). | foto: ČTK

PRAHA TOP 09 a STAN ve středu podepsaly memorandum o spolupráci a společné kandidátce pro podzimní komunální volby v Praze. Volební program a lídra představí 5. dubna. Novinářům to řekli zástupci obou stran. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil uvedl, že má ambici být lídrem, záležet bude na dohodě a členské základně. Strany budou jednat i s dalšími politickými subjekty, zda se připojí. Spolupráce obou stran začala v roce 2009, po několika letech však skončila.

Nynější spolupráce by měla mít formu koalice. Podle Pospíšila je projekt otevřený i nezávislým odborníkům či politickým stranám, které nahlížejí na současné fungování Prahy stejně jako TOP 09 a STAN. „Základem ale bude spojenectví TOP 09 a STAN. Přistupujeme do něj jako rovní partneři,“ řekl Pospíšil.

Program nové koalice bude zaměřen například na rozvoj dopravní infrastruktury, bydlení, školství nebo posílení transparentnosti rozhodování. „Už nyní máme experty, kteří jednotlivé kapitoly rozpracovávají,“ řekl Pospíšil. Konkrétní budou strany až v dubnu.

V zastupitelstvu Prahy je TOP 09 v opozici. STAN je naopak v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve vedení města a vládne v Praze společně s ANO a ČSSD. „Stále platí koaliční smlouva, kterou máme v Trojkoalici i koalici na hlavním městě a rádi bychom v tomto formátu dokončili volební období,“ řekl předseda STAN v Praze a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Pospíšil řekl, že strany se před každým jednáním zastupitelů sejdou a budou se vzájemně informovat o jednotlivých krocích při jednání.

Zleva předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík, čestný předseda...
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zelení v úterý zaslali STAN nabídku pokračovat v Trojkoalici. Na to STAN nepřistoupí. „Nakonec jsme se rozhodli dát přednost spolupráci s TOP 09 a jít jiným směrem,“ řekl Hlubuček.

V uplynulých týdnech jednala TOP 09 o možné spolupráci v komunálních a senátních volbách rovněž s lidovci. Dohoda ale uzavřena nebyla.

Komunální volby se letos budou konat nejpozději 5. a 6. října. Senátní volby by mohly být o týden či dva později, tedy ve stejných dnech, v jakých se uskutečnily před šesti lety.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.