Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kvůli korupční kauze začaly padat hlavy i v TOP 09, končí dva její činitelé

Zleva: Marek Doležal, Jiří Fremr foto: Koláž iDNES.cz

Jiří Fremr, poradce europoslance a pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila, v souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku (DPP) ve straně končí. Na kandidátce v komunálních volbách nebude figurovat ani místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, který v pondělí rezignoval na svůj post v dozorčí radě DPP. V úterý dopoledne Doležal rezignoval i na místo místostarosty Prahy 9.
  11:13aktualizováno  15:17

Předsednictvo TOP 09 v oficiálním usnesení vydaném v úterý dopoledne vyzvalo Doležala a Fremra k okamžitému ukončení členství. Pospíšila k ukončení spolupráce s Fremrem.

Fremr ani Doležal nejsou podle médií mezi obviněnými v kauze korupce v dopravním podniku, oba ale končí kvůli kontaktům se stíhanými bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem a lobbistou Michalem Redlem.

„Předsednictvo se jednomyslně usneslo, že jakýkoli kontakt svých politiků s Michalem Redlem nebude tolerovat,“ uvedla pro iDnes.cz předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Nároky na morální jednání politiků, které máme na druhé, máme i sami na sebe,“ doplnila.

„To, že byl Jiří Fremr na nějakém večírku s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, jsem se nyní dozvěděl z médií. Netuším, proč tam byl, ani za koho tam vystupoval. Rozhodně to nebylo s pověřením TOP 09,“ napsal serveru Pospíšil. Podle něj je účast Fremra na takové akci nepřijatelná. „I z tohoto důvodu jsem ho vyzval k ukončení jeho členství v TOP 09, k rezignaci na post v dozorčí radě Musea Kampa a odchodu z veřejného života,“ uvedl europoslanec.

Fremr dle svých slov členství v TOP 09 ukončil, aby nepoškozoval jméno strany. „Rozhodl jsem se tak i přesto, že v kauze DPP nejsem obviněný ani podezřelý. Navíc v té době jsem nezastával žadnou veřejnou funkci a dávno ani stranickou pozici. Doufám v objektivní a nezávislé prošetření celé kauzy,“ řekl pro iDnes.cz.

Doležal obvinění ze spolupráce se stíhanými v korupční kauze odmítl. „V minulých dnech se moje jméno bez konkrétní souvislosti objevilo v případu kolem pražského Dopravního podniku. Ač neexistuje ani náznak toho, že bych se jakkoliv podílel na činnosti stíhaných osob, političtí oponenti ze mě udělali dalšího aktéra příběhu,“ uvedl. „Jakmile se potvrdí, že neexistuje naprosto žádný důvod spojovat mě s uvedenou kauzou, jsem připraven se ke své práci na radnici vrátit,“ doplnil.

Podle úterního usnesení zastupitelstva kompetence místostarosty Prahy 9 a gesci investiční politiky městské části převezme radní Prahy 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09/STAN).

Diskutovali, jak má kdo rozkrádat Prahu, řekl Scheinherr. Doležal ho žaluje

Doležal v pondělí před jednáním pražské rady rozeslal rezignaci na členství v dozorčí radě DPP, která je ale neplatná, dokud ji neprojedná dozorčí rada. Ta zasedne ve středu. Proto jej radní v pondělí odvolali. Doležal svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné neodbornými opatřeními v řízení DPP či nahodilými rekonstrukcemi. Současně vytkl náměstkovi primátora Adamu Scheinherrovi, že své návrhy prosazuje se svými příznivci takzvaně na sílu.

„Je to na základě toho, že se pan Doležal objevil v policejních odposleších, že diskutuje s panem (Pavlem) Dovhomiljou, jak má kdo rozkrádat Prahu. Navíc to byl pan Doležal, kdo po boku pana Hlubučka navrhoval volbu pana (Mateje) Augustína (do představenstva DPP), když já jsem to odmítal, proto jsme ihned reagovali,“ řekl v pondělí k Doležalově odvolání Scheinherr.

Doležal v úterý avizoval, že kvůli výrokům ve věci korupce v DPP podal na Scheinherra i na starostu Prahy 7 a lídra uskupení Praha Sobě Jana Čižinského žalobu.

Na dotaz o možnosti personální obměny celé dozorčí rady DPP serveru iDnes.cz Scheinherr odpověděl, že v dozorčí radě hodlá zůstat, aby v další korupci zabránil.

„Nechápu, proč by měl odcházet ten, kdo na kauzu upozornil policii a je klíčovou osobou, která v Dopravním podniku bojuje proti korupci. Já chci tohle čištění Augiášova chléva naopak dokončit. Chápu, že politické podsvětí se mne odsud snaží dostat, aby tam dosadilo někoho svého a zametalo důkazy,“ reagoval Scheinherr.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich jen deset. Jedním z nich je Hlubuček ze STAN, který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v neděli.

Soud Kosa v úterý v poledne poslal do vazby, a to kvůli obavám z možného útěku či z ovlivňování svědků.

Podle uniklých policejních dokumentů skupina používala šifrované telefony a přezdívky – Kos byl Kosák, Rédl Mišák a Hlubuček Slepičák.

Zbývající dva podezřelí – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja – byli v době razie v zahraničí. Česká televize v pondělí uvedla, že Augustína, který se nyní vrátil ze Slovenska, už policie zadržela a obvinila.

Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka ze STAN, který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Autoři: ,