21. června 2013 15:29, aktualizováno  22:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 Němcovou podpoří, ODS je ochotna vzdát se šéfa sněmovny

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | foto: MAFRA

PRAHA TOP 09 podporuje kandidaturu současné předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové na předsedkyni vlády, uvedla v pátek místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. ODS je zase ochotna jednat o tom, že se předsedou Poslanecké sněmovny stane zástupce TOP 09. Novinářům to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech řekl dočasný šéf ODS Martin Kuba. Reagoval tak na požadavek koaličních partnerů, aby ODS navrhla kandidáta na předsedu Sněmovny.

TOP 09 přijímá nominaci Miroslavy Němcové jako nové premiérky, chce ale od ODS slyšet návrhy na jméno nového šéfa Poslanecké sněmovny nejpozději na jednání koalice v neděli.

ČTĚTE TAKÉ

V opačném případě je očividné, že spolupráce možná nebude, řekl novinářům po jednání předsednictva své strany ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

ODS je ochotna přenechat post šéfa sněmovny TOP 09

"Pokud tyto tlaky mají být o tom, 'řekněte nám, že nám dáte to křeslo', tak já říkám, řekněte tento váš požadavek a my jsme na něj připraveni, jsme ochotni o něm diskutovat a jednat," prohlásil Kuba po dvouhodinovém jednání se Zemanem. ODS na něm prezidentovi oficiálně představila svou kandidátku na premiérku, kterou je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Kuby a Němcové chce prezident nejdříve slyšet názory všech parlamentních stran. "On zahájil jednání s námi, my jsme ani nečekali, že se dozvíme nějaký jeho jasný výsledek, protože v tom případě by se nemusel setkávat s někým dalším," podotkla Němcová, která schůzku hodnotila příznivě. "Pro mě pozitivní je, že to bylo velmi konstruktivní, racionální jednání," uvedla. Ještě v pátek se Zeman sejde se zástupci TOP 09 a o víkendu se zástupci dalších sněmovních stran.

Kuba se nebrání jednání

Nevidím to zatím jako nepřekonatelnou věc," reagoval na výzvu TOP 09 Kuba. Se Zemanem podle něj tuto záležitost neprobírali a ani po nich prezident nechtěl žádné konkrétní jméno.

Kuba upozornil na to, že volba šéfa sněmovny je tajná. Podle něj bude složité zjistit, kdo případnou dohodu dodržel a kdo ne. "Ono se úplně stejně může stát, že tím, kdo by nepodpořil toho kandidáta, by byla část TOP 09 a nikdo z nás to nebude schopen ověřit," podotkl.

POLICEJNÍ ZÁTAH KOLEM ODS

Koalice hledá, jak by mohla dál vládnout poté, co premiér Petr Nečas v pondělí rezignoval kvůli skandálu s korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další lidé. Opozice žádá předčasné volby.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!