24. listopadu 2011 13:07, aktualizováno  13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09: Podepišme koalici. Šťastný: Nespěchejme

Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů. | foto: ČTK

PRAHA Šéf pražské regionální rady ODS Boris Šťastný, kterého primátor Bohuslav Svoboda obešel při vytváření nové radniční koalice ODS-TOP 09, požádal TOP 09, aby se schválením nové rady tolik nespěchala.

TOP 09 požaduje, aby ODS podepsala novou koaliční smlouvu ještě dnes, Šťastný sice řekl, že koaliční návrh podpoří, chce jej však ještě projednat na dnešní  regionální radě ODS, která začíná v pěti hodin odpoledne.

ČTĚTE VÍCE:

To se však nelíbí volebnímu lídru TOP 09 Zdeňku Tůmovi. "Nevidím důvod,abychom odkládali toto rozhodování, když ODS deklaruje,ze návrh podpoří," uvedl Tůma.

Zastupitelstvo má hlasovat ještě dnes

Ke koaliční smlouvě, kterou dnes ráno dohodla TOP 09 a část ODS, se připojila většina zastupitelů za ODS. Nepodepsala ji jen starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Uvedl to  šéf pražských občanských demokratů Boris Šťastný. Smlouvu podepsal i on, i když ji původně kritizoval.

TOP 09 chce vedení Prahy převolit ještě na dnešním zasedání zastupitelstva. S tím souhlasí i primátor Bohuslav Svoboda. Podle Šťastného se ale na tom klub ODS neusnesl. Zastupitelstvo bylo dosud kvůli jednání občanských demokratů přerušeno. Svoboda chce odvolat členy rady za ČSSD a dovolit nové za TOP 09.

Rada by se podle něj v novém složení měla sejít již v úterý. Výpovědní lhůta 30 dnů koaliční smlouvy s ČSSD by pak prý již neplatila.

Šťastný ale na zastupitelstvu řekl, že koaliční smlouvu by před převolením rady měla nejprve ratifikovat regionální rada. Požádal proto TOP 09, aby prosbě vyhověla.

Koaliční smlouvu původně na návrh TOP 09 uzavřela pouze část ODS kolem primátora Bohuslava Svobody. Druhá stranická frakce, která je napojena na Šťastného, se k nim začala pod tlakem okolností připojovat. Podle neoficiální informací chyběly podpisy Rudolfa Blažka, Dalibora Mlejnského a Kousalíková, která nakonec zůstala osamocena.

Prezidenta Klause rozpad koalice překvapil. Mračí se

Za Svobodu se již postavil premiér Petr Nečas, který mu jeho postup schválil. Prezident Václav Klaus, který dříve podpořil vznik koalice ODS a ČSSD na pražské radnici, dnes uvedl, že ho její rozpad překvapil. "Zdá se mi, že se někdo pustil do jistého projektu, který se mu vymyká z ruky a teď to vidím velmi nejasně. Rozumím, že se na to Pražané musí mračit. Já se mračím také," uvedl prezident na serveru Novinky.cz, kde v internetovém chatu diskutoval s čtenáři.

Anketa

Jste spokojeni s novou koalicí na pražské radnici?

Ano, spojení ODS a TOP 09 se mi líbí 2234
Ne, koalice ODS - ČSSD se mi líbila více 85
Chtěl bych tam úplně jiné strany 536

Zastupitelé hlavního města budou o změně ve vedení Prahy hlasovat ještě dnes. Na
program jednání bod zařadili jako první. Pro hlasovalo 46 zastupitelů.

Podle koaliční smlouvy, na které se dnes ráno dohodly TOP 09 a část ODS, bude mít ODS post primátora, dva náměstky a dva radní. TOP 09 získá v radě posty dvou náměstků a čtyři radní. ČTK má dokument k dispozici. Podle účastníků dnešních jednání by měl primátorem i nadále zůstat Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 navrhla převolení vedení města ještě na dnešním zasedání.

Podle Zdeňka Tůmy bude TOP 09 usilovat o klíčové rezorty. Je to prý kompenzace za "velký ústupek", že ODS získá post primátora.

Svoboda by měl mít i nadále na starosti finance, bezpečnost a vědu a výzkum. Post prvního náměstka připadne TOP 09, v gesci bude mít územní plán. Údajně by se jím měl stát Tomáš Hudeček, který dosud šéfoval kontrolnímu výboru.

Další náměstek TOP 09 bude zodpovídat za infrastrukturu a čtyři radní budou mít kompetence v oblasti informatiky, evropských fondů, veřejné správy a legislativy, kultury, památkové péče, výstavnictví, cestovního ruchu a zahraničních vztahů, školství, sportu a volného času. Kulturní oblast by měl podle informací ČTK dostat na starosti Václav Novotný, bývalý ředitel Pražské informační služby.

Dva náměstky nominuje ODS. O zdravotnictví, sociální a bytovou politiku by se měl údajně i nadále starat Ivan Kabický, další náměstek bude kompetentní v oblasti dopravy. Aleksandra Udženija se bude starat o majetek a podporu podnikání a zbylý radní o životní prostředí. ODS by podle zdroje ČTK měla do rady nominovat všechny politiky, kteří jsou v ní i nyní.

Rada tak bude mít celkem 11 členů. Tedy stejný počet s jakým počítala dosavadní smlouva mezi ODS a ČSSD. Současná rada ale nebyla plně obsazena.

vefVeronika Berná, Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.