Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. listopadu 2010 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 porušila 'zákaz' a spojila se s KSČM, těží z toho Janáčková

Liana Janáčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liana Janáčková. | foto: ČTK

OSTRAVA V čele ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky bude v následujících čtyřech letech i nadále kontroverzní Liana Janáčková (Nezávislí), která získala i podporu KSČM a TOP 09. Místní organizace TOP 09 tak porušila 'zákaz' spolupráce sˇKSČM.

Nově bude mít městský obvod dva místostarosty, informovala o tom asistentka starostky Renata Štroblíková. Radnici povede koalice tvořená Nezávislými, KSČM a TOP 09, která bude mít v patnáctičlenném zastupitelstvu těsnou většinu jednoho hlasu.

Prvním místostarostou byl zvolen komunista Jiří Boháč a druhým místostarostou se stal Jiří Jezerský, nezávislý kandidát za TOP 09. V předchozím volebním období měl obvod jednoho místostarostu a jednoho uvolněného radního. "Je to tak lepší. Role místostarosty je čitelnější a jeho kompetence jsou jasně dané," vysvětlila Janáčková. V pětičlenné radě městského obvodu zasednou také Patrik Hujdus a Libor Šrámek z Nezávislých.

TOP 09 vstoupila do koalice i přes to, že její vedení několikrát vyloučilo možnost jakékoli spolupráce s komunisty. Šéf strany Karel Schwarzenberg navíc na adresu Janáčkové, která kandidovala také do Senátu, prohlásil, že s její podporou má problém."Já bych osobně s tím měl veliké, veliké, veliké těžkosti," sdělil LN.

Mezi priority vládnoucí koalice patří zvýšení bezpečnosti městského obvodu, pokračující rekonstrukce bytového a domovního fondu, ale je připravena například tvrdě postihovat neplatiče nájemného nebo nepřizpůsobivé občany.

"Koaliční dohodu jsme uzavřeli ústně, písemná forma není potřeba, věříme si," uvedla Janáčková, která jako bývalá členka ODS nemá problém s tím, že jí zástupce bude dělat komunista.

"Koalice se uzavírá s lidmi, na které se můžete spolehnout. Pracovně i lidsky," uvedla starostka. Dodala, že raději bude spolupracovat s komunistou než s opozičními občanskými a sociálními demokraty, kteří podle ní pouze útočí na její osobu.

Janáčková proslula nejen svými kontroverzními výroky směřujícími k romské menšině, ale za jejího vedení bylo obvodu magistrátem dokonce odebráno právo samostatně hospodařit. Důvodem byly údajné nesrovnalosti, které odhalila magistrátní kontrola i následný audit. Město se dokonce obrátilo i na policii, která však případ před časem odložila. Magistrát se ale se závěry policie neztotožnil a žádá ministerstvo spravedlnosti o prošetření postupu policie.

Janáčkové se podařilo sice obhájit post starostky, funkci senátorky však v letošních volbách již neobhájila. Dostala se sice do druhého kola, kde ji však porazil Antonín Maštalíř (ČSSD).

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...