28. ledna 2017 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 představila vize. Kalousek chce ve volbách dvouciferný výsledek

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil 28. ledna v Praze na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil 28. ledna v Praze na tiskové... | foto: ČTK

PRAHA Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce se svou stranou v podzimních volbách do Sněmovny dosáhnout dvouciferného výsledku. Hlasy, které volají po jeho odstoupení z čela strany, jsou podle něj jen ojedinělé. V sobotu to řekl novinářům při představení programového dokumentu Vize 2030.

Průzkum společnosti STEM tento týden sliboval TOP 09 pouze 4,6 procenta hlasů, což by ke vstupu do Sněmovny nestačilo. V pátečním průzkumu společnosti CVVM ale strana měla osmiprocentní podporu.

„Poslední volební průzkum nám dává osm procent preferencí, což je číslo se kterým se nehodláme spokojit. Míříme na dvouciferné číslo a jsme přesvědčeni, že po volbách budeme významnou politickou stranou, která bude rozhodujícím způsobem ovlivňovat politické dění v České republice,“ řekl Kalousek.

Server Seznam.cz v pátek uvedl, že v TOP 09 roste nespokojenost s Kalouskovým vedením a že zaznívají hlasy volající po tom, aby ještě před volbami z čela strany odešel a aby mimořádný sněm rozhodl o novém vedení. Kalousek ale tyto hlasy označil za ojedinělé.

„Usnese-li se takový počet regionálních výborů, aby si třetina členské základny přála mimořádný sněm, tak jsem povinen svolat mimořádný sněm, což bych samozřejmě neprodleně udělal,“ řekl Kalousek. Podle něj taková situace ale nenastala.

Strana představila dlouhodobou vizi

TOP 09 chce do roku 2030 zvýšit životní úroveň Čechů, snížit zdanění práce a zavést v zemi společnou evropskou měnu. Za zásadní považuje zakotvení Česka v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, a i proto chce zvyšovat výdaje na obranu, aby země dostála svým mezinárodním závazkům. Je to součást střednědobé strategie Vize 2030.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska chce strana zajistit, aby se do roku 2030 životní úroveň v Česku srovnala s Německem. Je proto ale nutné, aby se zvýšila vzdělanost společnosti, což by zvýšilo konkurenceschopnost Čechů. Důležitá je podle něj i stabilita ekonomiky.

„Chceme společnost vzdělanou, soudržnou, konkurenceschopnou a bohatou,“ řekl Kalousek. Stát by proto podle TOP 09 měl zvýšit platy učitelů, snížit zdanění práce a postarat se o účinný výběr daní. Strana také chce v dohledné budoucnosti zavést elektronické volby.

TOP 09 na základě představené Vize 2030 připraví v polovině roku program pro podzimní volby do Sněmovny.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!