Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým šéfem TOP 09 se stal Jiří Pospíšil, první místopředsedkyní Pekarová

Česko

  9:23aktualizováno  13:54
PRAHA - V neděli dopoledne si TOP 09 zvolila nového předsedu strany. Se ziskem 147 hlasů se jím stal Jiří Pospíšil. Jeho vyzyvatel Pavel Němec jich obdržel 13. První místopředsedkyní strany a tedy statutární zástupkyní Pospíšila se stala Markéta Pekarová Adamová. Získala 140 hlasů. O post usiloval i předseda karlovarské krajské organizace TOP 09 Lukáš Otys.

Šéfem TOP 09 se stal Jiří Pospíšil, první místopředsedkyní Markéta Pekarová Adamová. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Já si velmi vážím silného mandátu, který jsem od vás dostal,“ poděkoval po volbě Pospíšil spolustraníkům. Pospíšil podle Kalouska delegáty oslovil profesionálně sestaveným kompilátem. Pekarové Adamové předvídá nyní už bývalý šéf TOP 09 velkou budoucnost.

26.listopadu 2017 v 10:42, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 10:52

Blahopřeji @Pospisil_Jiri ke zvolení předsedou @TOP09cz a přeji mu mnoho sil a úspěchů.

„My jsme strana, která má jasné ideové zakotvení, jsme strana v zásadě konzervativně liberální. Jsme konzervativní ve společenských hodnotách a liberální v našem ekonomickém programu. Na to chci navázat,“ řekl Pospíšil na tiskové konferenci po zvolení.

„Jsou témata, na která ve straně nemáme zcela jednoznačný názor, jsou témata, kde si myslím, že se má zachovat svoboda vlastního svědomí a že strana se nemusí nutit k jednotnému postoji. Já plně respektuji, že třeba na otázku, která se dotýká míry úpravy potratů nebo míry práv, která mají mít sexuální menšiny. Má rozdílní názor náš člen z Moravy a rozdílné stanovisko třeba reprezentuje (Dominik) Feri. Myslím si, že to není na škodu.“

26.listopadu 2017 v 11:28, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 11:39

Děkuji delegátům i členům @TOP09cz za podporu. Vážím si toho a těším se na spolupráci. Čeká nás společně mnoho tvrdé politické práce. https://t.co/3amzvAnWq4

Pospíšil se chce v předsednické funkci soustředit hlavně na komunální volby. Straníky vybídl, aby kandidátky otevřeli i nestraníkům. Pospíšil po svém zvolení řekl, že si velmi váží silného mandátu, který od delegátů dostal. Znovu vyzval k práci na přípravě na komunální volby a delegátům popřál šťastnou ruku při volbě dalších funkcionářů.

Probíhá volba nového šéfa TOP 09. Ve straně v neděli skončí slovy Miroslava...
Probíhá volba nového šéfa TOP 09. Ve straně v neděli skončí slovy Miroslava...

Statutární zástupkyní nového předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude dosavadní místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Ve volbě prvního místopředsedy získala poslankyně blízká končícímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi 140 hlasů ze 173 odevzdaných lístků. 

26.listopadu 2017 v 12:28, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 12:36

1.místopředsedkyně @market_a je velký talent. Byla úspěšnou radní Prahy 8, obhájila poslanecký mandát a stále politicky roste. Má před sebou velkou budoucnost.

Pro jejího protikandidáta předsedu karlovarské organizace TOP 09 Lukáše Otyse odevzdalo hlas 33 delegátů. „Budu pracovat na tom, abychom v Poslanecké sněmovně byli slyšet. Budu pracovat na tom, aby TOP 09 byla i nadále soudržná,“ slíbila Pekarová Adamová v kandidátském projevu. Chce, aby si lidé TOP 09 spojovali s řešením svých každodenních starostí.

Nové vedení TOP podle Pospíšila reprezentuje různá patra politiky

Jak úspěšné je nové vedení TOP 09, ukážou podle Pospíšila komunální a senátní volby v příštím roce a očekávané volby do Evropského parlamentu v roce 2019. Pospíšil si v neděli  pochvaloval, že končící sněm TOP 09 zvolil do nejužšího vedení mix osobností se zkušenostmi z různých pater politiky. Podle něj místopředsedové Markéta Pekarová Adamová, Tomáš Czernin, Marek Ženíšek, Michal Kučera a Jan Vitula reprezentují celostátní politiku, regiony i expertní rovinu a doplňují se.

Volby do Evropského parlamentu, jehož poslancem Pospíšil je, se mají konat v roce 2019. „To bude druhý symbol toho, zda jsme, nebo nejsme úspěšné vedení strany,“ uvedl nový šéf TOP 09.

Pospíšil chce, aby se končící první místopředseda Marek Ženíšek, který neobhájil poslanecký mandát, dál zabýval stranickou administrativou.

‚První dáma TOP 09‘

Pekarovou nazval během tiskové konference první dámou TOP 09 a velmi viditelnou političkou, očekává od ní, že bude v Poslanecké sněmovně hájit zájmy TOP 09 spolu s nyní již bývalým předsedou Miroslavem Kalouskem. Jan Vitula jako šéf jihomoravské TOP 09 by měl zvednout zájem o TOP 09 na Moravě, kde strana ztratila v posledních letech sympatizanty. Skutečnost, že senátor Tomáš Czernin získal na sněmu nejvíc hlasů, podle Pospíšila svědčí o tom, že TOP 09 vnímá význam horní komory. Pospíšil nazval Senát pojistkou demokracie.

Kučera, v uplynulém období šéf poslaneckého klubu TOP 09, který neobhájil mandát, podle něj s Ženíškem reprezentují odborné zázemí strany. Ženíšek je zahraniční expert TOP 09, Kučera odborník na hospodářství a dopravu.

Do širšího předsednictva dnes sněm zvolil předsedu liberecké krajské organizace Františka Gábora, jihočeského krajského místopředsedu Pavla Klímu, bývalého poslance a bývalého ředitele Lesů ČR Jiřího Olivu, exposlance Jiřího Skalického a náměstka olomouckého hejtmana Aleše Jakubce.

Místopředsedové: Czernin, Ženíšek, Kučera a Vitula

Řadovými místopředsedy zvolil sněm TOP 09 v pražském Hotelu Don Giovanni v prvním kole senátora Tomáše Czernina 165 hlasy, bývalého poslance a dosavadního prvního místopředsedu Marka Ženíška 112 hlasy a bývalého poslance Michala Kučeru 102 hlasy. Ve druhém kole volby uspěl šéf jihomoravské TOP 09 Jan Vitula, když získal 100 hlasů, zatímco pro jeho soupeře, místopředsedu jihočeské organizace Pavla Klímu se vyslovilo 74 delegátů.

„Budu pracovat na tom, abychom v Poslanecké sněmovně byli slyšet. Budu pracovat na tom, aby TOP 09 byla i nadále soudržná,“ slíbila Pekarová Adamová v kandidátském projevu. Chce, aby si lidé TOP 09 spojovali s řešením svých každodenních starostí.

Předseda karlovarské krajské TOP 09 Lukáš Otys, který neuspěl ve volbě prvního místopředsedy proti Pekarové Adamové, neboť získal hlasy jen 33 delegátů, neprošel ani do druhého kola hlasování o obsazení postu řadových místopředsedů.

Z nejužšího vedení TOP 09 vedle Miroslava Kalouska vypadnou Leoš Heger, Helena Langšádlová a Jitka Chalánková. Kontinuitu představují Pekarová Adamová, která byla dva roky řadovou místopředsedkyní TOP 09, a Ženíšek.

Sněm v neděli ještě bude hlasovat o pěti prostých členech předsednictva a o 15 osobnostech, které doplní širší vedení strany.

Kalousek svůj úmysl neobhajovat předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do Sněmovny. „Blahopřeji Jiřímu Pospíšilovi ke zvolení předsedou TOP 09 a přeji mu mnoho sil a úspěchů,“ uvedl na twitteru po sečtení hlasů. Na sociálních sítích bývalému místopředsedovi ODS Pospíšilovi popřál ke zvolení do čela TOP 09 šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Pospíšil: Žádný spasitel neexistuje

„Nejsem někdo, kdo odjel do Bruselu a nezajímá se o české politické dění,“ řekl před volbou v kandidátském projevu. S žádostí o podporu vystoupil jako první. Uvedl, že volební debakl musí TOP 09 vzít jako šanci k dalšímu vzestupu. Je podle něj třeba každodenní práce proto, aby strana své výsledky zlepšila. Jeho cílem je úspěch v komunálních volbách příští rok. Europoslanec, který vstoupil do TOP 09 teprve před měsícem, poděkoval spolustraníkům, že mu dali šanci v politice působit v posledních letech, kdy v TOP 09 působil jako nestraník.

„Budu-li zvolen, jsem připraven jezdit po České republice, podpořit a pomoct každému z vás, kdo bude kandidovat,“ slíbil Pospíšil místním politikům TOP 09 v sále.

„Žádný spasitel neexistuje,“ varoval Pospíšil ohledně jednoduchých receptů na návrat voličů ke straně. Odmítl jako mýtus tvrzení, že tradičním politickým stranám odzvonilo. „Politika bez politických stran je politika, která vede k oligarchům a totalitě,“ dodal. Současně ale vyzval kolegy z regionů, aby oslovovali i sympatizanty strany s návrhem na zařazení na kandidátku TOP 09. 

26.listopadu 2017 v 10:49, příspěvek archivován: 26.listopadu 2017 v 10:53

Gratuluji Jiřímu Pospíšilovi ke zvolení novým předsedou @TOP09cz.

Navrhl také, že by měli politici v krajích usilovat i o koaliční spolupráci s podobnými subjekty. Zvláštní význam přikládá Pospíšil volebnímu výsledku TOP 09 v hlavním městě. „Pražský volební střet bude mít obrovskou symboliku,“ uvedl s tím, že čtvrté místo TOP 09 ve sněmovních volbách nebyl v metropoli žádným vítězstvím.

‚Zachránce je zde‘

Němec se do volby přihlásil přes svou prostějovskou organizaci, delegátům sdělil, že jeho zájem kandidovat odmítla olomoucká krajská organizace TOP 09, přičemž by se nemělo stávat, aby byli zájemci zašlapáváni. „Zachránce je zde. V posledních dvou měsících slýchám, že není, kdo by se postavil Jiřímu Pospíšilovi jako protikandidát,“ vysvětlil Němec svoje pohnutky k účasti ve volbě.

Pavel Němec.

Přihlásil se k stylu politiky, jaký vede Kalousek, a uvedl, že právě díky končícímu předsedovi se TOP 09 nakonec do Sněmovny těsně dostala. Současně ale kritizoval předvolební kampaň TOP 09. Zaměření na kritiku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana podle něj voliči neocenili.

„Své funkce na zvolení hodnotím velice střízlivě,“ dodal Němec. „Z Krumlova do Prahy je to mimochodem podstatně blíž než z Bruselu.“

Kalousek se rozhodl o funkci znovu neusilovat po volební prohře koncem října. Koho ve volbě podpoří, nechtěl přiblížit. „Nezaložil jsem firmu, založil jsem demokratickou stranu, ve které probíhají demokratické procesy. Ať bude zvolen kdokoli, může počítat s mojí pomocí,“ řekl. 

TOP 09 si volí předsedu, Pospíšil chce rozšířit kandidátky do dalších měst a obcí

Kalousek nyní předsedá sedmičlennému poslaneckému klubu TOP 09, což mu dává přednostní právo vystupovat na plénu Sněmovny. „Z vysoké politiky neodcházím. Končí pro mne nějaká výrazná životní etapa, kdy otcové zakladatelé založili stranu. Já jsem devět let poctivě v pozicích místopředsedy a předsedy dbal o každodenní demokratický provoz. Není tajemstvím, že v té funkci prvního místopředsedy jsem o ten každodenní provoz pečoval zejména já. Je to pro mne ukončení etapy, kdy mne ta práce nesmírně bavila a měl jsem ji velmi rád,“ řekl novinářům s tím, že není sentimentální.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat