Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
25. října 2010 15:06, aktualizováno  18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 to má v Praze nahnuté. Koalice ODS a ČSSD ji může vyšachovat

Zleva Bohuslav Svoboda, Jiří Dienstbier mladší a Zdeněk Tůma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Bohuslav Svoboda, Jiří Dienstbier mladší a Zdeněk Tůma. | foto: ČTK

PRAHA Přestože komunální volby na pražský magistrát vyhrála TOP 09, nemá strana nic jistého. Hned po zveřejnění volebních výsledků začala vyjednávat o možné koalici s ODS i ČSSD. Pro obě strany má vítězná TOP 09 připravený speciální návrh na koalici, možné ale je, že se občanští a sociální demokraté nakonec spojí proti vítězovi. Jednat o tom budou v pondělí odpoledne.

Podle předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta je stále stejná šance na vytvoření koalice s ODS nebo ČSSD. "K oběma parterům budeme v tuto chvíli přistupovat 50 na 50," řekl Laudát v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Logicky bychom měli mít programově blíže k ODS, na druhou stranu, jak jsme udělali první hrubé srovnání programů, tak s oběma subjekty jsou ty rozpory překonatelné," připustil.

Čtěte také


TOP 09 spojuje s ODS blízký politický program. TOP 09 ale vadí staré tváře pražské ODS. A těch se ODS zřejmě jen tak nezbaví. Dokazuje to i to, že do vyjednávací týmu se připojil náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Což je jedna z osob, které TOP 09 vadí.

Bohuslav Svoboda.

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ ON-LINE SLEDUJTE ZDE

Relativně vstřícné vztahy mezi kandidátem na primátora Zdeňkem Tůmou (TOP 09) a jeho protějškem z ČSSD Jiřím Dienstbierem mladším zvyšuje možnost vzniku koalice TOP 09 a ČSSD. V Praze má ale hlavní slovo Petr Hulínský (ČSSD), který je z opačné frakce než Dienstbier. Ta spojení TOP 09 a ČSSD tolik nefandí.

Čtěte také

Nakonec přichází varianta, že by se na koalici dohodly ODS a ČSSD. V tomto složení už v minulosti Praze vládly. S tímto spojenectvím ale nesouhlasí předseda ODS a premiér Petr Nečas nebo místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Proti se vyslovil i Dienstbier mladší. Předseda pražské ČSSD Hulinský na otázku, zda by byl schopen kvůli velké koalici obětovat lídra pražské ČSSD Dienstbiera odpověděl, že "co není schopen obětovat, je program ČSSD".

Právě programové body byly předmětem dnešního jednání těchto dvou stran. Vyjednavači občanských a sociálních demokratů, kteří dnes spolu jednali o možné spolupráci na pražské radnici, se shodli na mnohých programových prioritách. Před dalším jednáním ale chtějí počkat na nabídku, kterou by měly obě strany v úterý odpoledne dostat od vítězné TOP 09. Po jednání to řekli předsedové pražských organizací ODS a ČSSD Boris Šťastný a Petr Hulinský.

Čtěte také

Šťastný uvedl, že dnešní jednání se týkalo především programových otázek. Zástupci ODS a ČSSD se podle člena vyjednávacího týmu Karla Březiny (ČSSD) zatím neshodli na čtyřech oblastech. Nadále budou podle něj diskutovat o modelu financování velkých investičních akcí v Praze, bytové politice a problematice sociálního bydlení, o tarifech v pražské MHD a o metropolitní policii.

Stále však také není vyloučena varianta, že vznikne koalice všech tří stran. Podle Laudáta nastane "horká fáze vyjednávání" v úterý, kdy chce TOP 09 oběma stranám předložit koaliční návrhy.

hsHelena Stinglová, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.