Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TOP 09 vyostřuje jednání o vládě: Chceme stejně křesel jako má ODS

Česko

  18:02aktualizováno  23:33
PRAHA - Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg komplikuje dohodu o vzniku nového kabinetu. V rozhovoru pro Lidové noviny zopakoval, že požaduje, aby jeho strana měla ve vládě stejnou váhu jako občanští demokraté.

Briefing po jednání ODS, TOP 09 a VV o nové vládě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

 "Opakuji, že chceme stejné zastoupení," řekl Schwarzenberg pro LN. V úvahu by podle něj přicházela varianta, při níž by vláda byla složená takto: šest křesel pro ODS, šest pro TOP 09 a čtyři pro Věci veřejné. "Umím si takové rozdělení velmi dobře představit," potvrdil Schwarzenberg.

Dosavadní, kompromisní dohoda mezi předsedy stran přitom zněla, že ODS bude mít výhodu jednoho místa ve vládě. Formát 6-5-4 nyní Schwarzenberg odmítá. "O takové variantě ani neuvažuji," řekl LN.

Více čtěte:

Názor předsedy potvrdil anonymně i další ze straníků, který se účastní vyjednávání. "Pořád deklarujeme to samé. ODS nevyhrála

Lídři podepsali v tichosti  dohodu o rozdělení vládních křesel už v pondělí

O křeslech budeme jednat, teprve až bude jasný kompletní program koaliční vlády. Touto formulkou se dosud zaříkávali vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných a odmítali jakékoliv dotazy na personální složení vznikajícího kabinetu. Nyní se ukázalo, že alespoň rámcová dohoda mezi stranami už je na světě. Podepsat ji měli předsedové všech tří stran v pondělí a má formulovat kompromisní variantu, při které by vláda měla 15 ministerstev a formát 6 - 5 - 4 (6 křesel pro ODS, 5 pro TOP 09 a 4 pro Věci veřejné).

Čtěte více:
Vládní dohoda 6-5-4 existuje. Je podmíněná, tvrdí Schwarzenberg

volby, navíc bude mít předsedu sněmovny a premiéra a tomu by se měl přizpůsobit i ten klíč," sdělil.

Nečas: Nevěřím, že by pan Schwarzenberg popřel svůj podpis
Zbylí koaliční partneři jsou náhlým obratem TOP 09 zaraženi. "Mezi námi byla na toto téma uzavřena a podpisy potvrzená dohoda. Nevěřím, že by pan Schwarzenberg porušil slovo a popřel svůj podpis," prohlásil před večerním jednáním lídr ODS Petr Nečas.

Stejně opatrný byl v hodnocení vzkazu TOP 09 i šéf Věcí veřejných. "Nevěřím, že by šlechtic porušil písemnou dohodu," odepsal Bárta.

Místopředseda ODS Alexandr Vondra považuje za nemožné, aby TOP 09 měla ve vládě stejný počet křesel jako občanští demokraté. "Myslím, že to je naprosto vyloučeno," řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. Připomněl, že ODS dostala ve volbách víc hlasů než TOP 09.

Rozhovor se šéfem TOP 09 Schwarzenbergem si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!