13. července 2010 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 vytáhla trumf. Na post primátora počítá s guvernérem ČNB Tůmou

Zdeněk Tůma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma pravděpodobně bude lídrem kandidátky TOP 09 v pražských komunálních volbách. Řekl to mluvčí TOP 09 Jan Jakob.

"Tohle jméno nemohu popřít," řekl Jakob a dodal, že krajský pražský výbor o nominaci sice zatím nehlasoval, ale půjde podle něj jen o procesní potvrzení. Nominaci Tůmy potvrdil i další důvěryhodný zdroj.

Tůma vedl ČNB více než deset let, v červnu na funkci guvernéra rezignoval. V případě úspěchu TOP 09 v hlavním městě by se mohl stát jeho novým primátorem.

Na Tůmovu kandidaturu upozornil server ParlamentníListy.cz. Podle informací ČTK s bývalým guvernérem vyjednávali předseda strany Karel Schwarzenberg a druhý z lídrů, staronový ministr financí Miroslav Kalousek. Vyjádření Tůmy ČTK shání.

Podle serveru ParlamentníListy je na zahraniční dovolené. Předseda strany Karel Schwarzenberg serveru Tůmovu kandidaturu nepotvrdil.

"Myslíte si, že já to vím, kdo bude naším kandidátem na primátora? To si myslíte správně. Neříkám ani, že to je pravda, ani že není," řekl Schwarzenberg.

10 let v čele ČNB

Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance.

Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB počátkem roku 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.