Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TOP 09 vyzývá VV: Dokažte, že jste čistí

Česko

  19:05
PRAHA - TOP 09 a Starostové podporují pokračování koaliční spolupráce, očekávají ale, že Věcí veřejné (VV) upustí od svého politického stylu "opozice v koalici" a budou podporovat klíčové reformní návrhy ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí, jež vycházejí z programového prohlášení vlády.

Briefing po jednání ODS, TOP 09 a VV o nové vládě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na pokračování vládní spolupráce se shodlo předsednictvo TOP 09 a Starostů a jejich poslanci na mimořádném společném zasedání.

Vyjednavači TOP 09 a Starostů mají také vyzvat zástupce VV, aby zveřejnili veškeré doklady o účetnictví a financování VV v loňském roce, jakož i o financování volební kampaně a provozu VV.

Babák čaruje

Situaci ve vládní koalici ve vztahu k VV zhoršil v posledních dnech únik nahrávky z porady vrcholných představitelů této strany, kde se mimo jiné hovořilo o jejím financování a účetnictví.

Například neformální šéf strany Vít Bárta říká, že do stranické pokladny musí dotéct dary v objemu aspoň 30 milionů korun.

Na nahrávce se tehdejší předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí také ptá: "Do konce měsíce musíme předložit stranické vyúčtování do Poslanecké sněmovny. Máme to nějak vyřešený?"

Kdosi jí na to odpovídá: "Babák čaruje." Poslanec VV Michal Babák přitom musel v posledních týdnech vysvětlovat, odkud pocházejí peníze, které straně daroval.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík se domnívá, že zveřejnění účtů strany VV musí být mnohem "ostřejší".

"Já se domnívám, že to, co odevzdaly Věci veřejné do sněmovny, není celé účetnictví, není celý přehled financování. Je to pouhá zpráva auditora a některé dokumenty k tomu," řekl na tiskové konferenci po jednání.

Zdůraznil, že povinností VV není přesvědčit své koaliční partnery, ale musí přesvědčit celou veřejnost. K tomu se připojil i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že nechce koaliční straně nic nařizovat.

"My věříme, že to musí být především jejich hlavní zájem," řekl.

Gazdík očekává reakci VV v řádu dní, nejdéle týdnů. Pokud by VV nevyhověly, pak by se podle jeho slov veškerá slova o protikorupční strategii vlády byla jen "komickou karikaturou". "A nemělo by asi smysl déle setrvávat v takové vládě," dodal.

Drábek: Nové volby nechceme

Nezodpovědné chování VV prý podle ministra práce Jaromíra Drábka poškozuje TOP 09. Vedení jeho strany tak mělo zvážit, jestli VV nenarušují úsilí TOP 09 o prosazování reforem natolik, že by bylo potřebné podniknout zásadní kroky.

"Ale nemyslím si, že bychom přijali nějaké zásadní rozhodnutí," řekl dopoledne Drábek. Podle něj je přednější udržet současnou vládní koalici. Nové volby by podle něj zpozdily reformy nejméně o rok.

"Pokud zvážíme rizika toho, že by v tuto chvíli se odsunuly reformy v podstatě na neurčito, tak pořád ještě ty přednosti udržení koalice jsou vyšší," řekl v televizi Prima Drábek.

Prohlášení TOP 09 a STAN

Ať VV přesvědčí veřejnost, že jejich financování je čisté. TOP 09 a Starostové žádají své koaliční vyjednavače, aby důrazně vyzvali zástupce Věcí veřejných ke zveřejnění veškerých dokladů o účetnictví a financování jejich strany za rok 2010 a věrohodnou prezentaci transparentního financování volební kampaně i provozu strany.

Věci veřejné musí veřejnost přesvědčit, že na jejich vlastním financování neleží žádný stín. Ulpí-li na kterékoli z koaličních stran podezření z netransparentního financování stranické činnosti, jsou veškerá prohlášení o protikorupční strategii vlády jen komickou karikaturou.

TOP 09 a Starostové se kloní k pokračování koaliční spolupráce. Očekávají však, že Věci veřejné upustí od svého současného politického stylu "opozice v koalici" a budou podporovat klíčové reformní návrhy z dílny ministra zdravotnictví, ministra práce a sociálních věcí a ministra financí, které vycházejí z programového prohlášení společné vlády.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat