27. dubna 2010 12:28, aktualizováno  12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 zahájila předvolební kampaň. Schwarzenberg vyzdvihl důchody

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg mluví k delegátům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg mluví k delegátům. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA TOP 09 zahájila předvolební kampaň. Předseda strany Karel Schwarzenberg před novináři vyzdvihl důchodovou a zdravotní reformu, dobré školství, boj s korupcí a morální obrodu země, především ustavení skutečně právního státu.

První místopředseda Miroslav Kalousek politiku strany, která v preferencích dosahuje přibližně deseti procent, označil za "okázale antipopulistickou", a proto složitou na vysvětlování voličům.

"V Čechách musí konečně zavládnout právo. Musíme se ve všech ohledech stát právním státem," zdůraznil Schwarzenberg na nádvoří Michnova paláce u pražské Kampy. Důležitý je podle něj boj s korupcí a zprůhlednění státní správy. Pak se mohou lidé identifikovat s Českou republikou.

Silné sociální cítění TOP 09
"Je možné problémy řešit hned, sociálně únosně, nebo později, ale pak budou bolet neskonale víc," poznamenal někdejší ministr financí Kalousek. TOP 09 má podle něj silné sociální cítění, a právě proto se snaží o reformy.

"Musíme si uvědomit, že tvrdá opatření týkající se rozpočtu a výdajů státu jsou na pořadu dne," upozornil Schwarzenberg.

Exministr zahraničí Schwarzenberg zdůraznil důležitost důchodové reformy, neboť bez ní je prý výše důchodů do budoucna neudržitelná. Není podle něj možné staré lidi házet přes palubu.

Schwarzenberg: Máme kvalitní zdravotnictví
Česká republika má podle Schwarzenberga v současnosti kvalitní zdravotnictví, a aby bylo zachované, je i zde nutná odpovídající reforma. Podle předsedy TOP 09 musí také mladí lidé dostávat kvalitní vzdělání a tituly z českých vysokých škol musí dokládat skutečnou úroveň vzdělání.

TOP 09 se už před loni zrušenými předčasnými sněmovními volbami spojila s hnutím Starostové a nezávislí. Podle Schwarzenberga tak získává podstatnou zpětnou vazbu z krajů. "Jako každý český politik i já po delším pobytu v Praze jsem někdy podlehl pragocentrismu," připustil předseda TOP 09.

Sněm TOP 09. Miroslav Kalousek přichází.

Kalousek upozornil, že strana, která vznikla teprve loni, svou kampaň zahájila právě před předčasnými volbami a dosud ji v podstatě nepřerušila.

"My jsme v ní pokračovali, byť tou méně nákladnou, ale nejnáročnější volbou, že jsme byli se svými voliči," podotkl Kalousek.

Opřel se také do konkurenčních Věcí veřejných někdejšího televizního reportéra Radka Johna, které podle průzkumů veřejného mínění bojují o stejný typ voličů. "Volič TOP 09 je schopen rozlišit mezi volbami a anketou TýTý, volič Věcí veřejných se takovým rozlišováním nezdržuje," poznamenal první místopředseda TOP 09.

ČTK
  • 25Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!