Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TOP 10 ministerských odměn úředníků 2015. Mládkův rezort okupuje prvních osm příček

Evropa

  5:01
PRAHA - Přehledem nejvyšších udělených odměn pro ministerské úředníky uzavírá server Lidovky.cz každoroční inventuru. Do loňské hitparády se nevídaně zapsal šéf průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se stal bezkonkurenčně nejštědřejším ministrem.

Server Lidovky.cz mapuje platy a odměny zaměstnanců jednotlivých rezortů každý rok. Ostatně podezřele vysoké finanční prémie z nedávných let k tomu zavdávají dobrý důvod.

Jak Mládek odměny vysvětlil

  • Mládkův úřad se nejprve omezil na obligátní vysvětlení, že statisíce navrch vyplatil jeho úřad za mimořádné nebo zvlášť významné pracovní úkoly. Když server Lidovky.cz žádal podrobnější vysvětlení odměn, jejichž výše trumfla například i odměna pro Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) za éry premiéra Petra Nečase, byl už rezort o něco sdílnější.
  • „Za splnění vysoce prioritního úkolu národohospodářského významu, kterým bylo úspěšné čerpání evropských fondů. Nejde o roční odměny, ale prémie za dočerpání 100 procent finančních prostředků určených na Operační program Podnikání a inovace,“ napsal mluvčí František Kotrba s tím, že většina odměn šla na účet Evropské unie. Zároveň dodal, že se jednalo o „zcela mimořádné“ bonusy (více čtěte ZDE).
  • Ačkoli ministr Mládek uvedl, že si za vyplacenými odměnami stojí, napsal poté svým zaměstnancům dopis, ve kterém se statisíce navrch pro vybrané úředníky jal vysvětlovat.
  • Motivační pobídky, jak o odměnách Mládek ve zprávě o čtyřech odstavcích hovoří, se týkaly zaměstnanců, jejich úkolem bylo vyčerpat evropské peníze v maximální možné výši, „To s rychle se zkracujícím časem znamenalo, aby pracovníci, kteří se realizací našeho Operačního programu Podnikání a inovace zabývají, vynaložili nadstandardní úsilí a nám se podařilo tento cíl naplnit. Rozhodl jsem se proto vypsat cílové odměny za vyčerpání veškerých prostředků,“ napsal podřízeným ministr.
  • LIDOVKY.CZ: Mládek píše podřízeným. Byla to motivační pobídka, obhajuje tajnou milionovou odměnu

Hitparádou loňských odměn ale nečekaně zamíchal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Nebývalou štědrostí si předplatil prvních osm míst v deseti místném výběru. I přesto, že se stal Mládkův úřad jasným králem při vyplácení bonusů úředníkům, odmítl zveřejnit jména odměněných. Data poskytl v anonymní podobě, ačkoli například „Náměstek 5“ inkasoval odměnu 1,3 milionu, což bylo dokonce o necelých 300 tisíc více, než si za celý loňský rok vydělal na hrubé mzdě.

A stejně tak i dalších sedm příček v přehledu nejvyšších odměn obdrželi anonymní zaměstnanci ministerstva průmyslu. I jejich statisícové prémie mnohdy překračují roční výdělky jejich kolegů na pozici ředitelů odborů. Pro představu: například „Ředitel odboru 28“ si k platu vysloužil 680 tisíc navrch, zatímco jeho kolega „Ředitel odboru 19“ si za celý rok vydělal 581 tisíc korun a odměnu získal „jen“ ve výši 230 tisíc.

Možnost umístit se v žebříčku odměn tak ostatní rezorty dostaly až na devátém místě. To obsadil Zdeněk Adamec, který působí jako náměstek ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Za celoroční práci obdržel k milionovému platu dalších 442 tisíc korun navrch. Pro ilustraci: na úředníka, který byl v pořadí před ním - samozřejmě z Mládkova rezortu -, ztrácel 198 240 korun.

Mimochodem: Jurečkův rezort jako jeden z mála poskytuje k datům také podrobné vysvětlení, za co byl daný úředník odměněn. Místo fráze „mimořádné a významné pracovní úkoly“ tak například u Adamce stojí, že čtyři sta tisíc získal za „dokončení dotační akce Kladruby, přípravu nového systému podpory NNO“. Podobně se se zdůvodněním odměn vypořádává i rezort spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) či ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) - přehled najdete ZDE.

Poslední místo, které v seznamu TOP 10 odměn zbývá, obsadil s prémií 421 080 korun náměstek ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) Jiří Nováček.

TOP 10 ministerských odměn za rok 2015
JménoFunkceOdměny
AnonymNáměstek 51 323 687
AnonymŘeditel odboru 23838 440
AnonymŘeditel odboru 25797 260
AnonymŘeditel odboru 27741 380
AnonymŘeditel odboru 22721 800
AnonymŘeditel odboru 26687 500
AnonymŘeditel odboru 28681 950
AnonymŘeditel odboru 24640 940
Zdeněk Adamecnáměstek ministra zemědělství442 000
Jiří Nováčeknáměstek ministra vnitra421 080

Ignorace zákona, výmluvy, obstrukce

Ačkoli se ke zveřejňování odměn úředníků placených z veřejných peněz několikrát vyjádřil Nejvyšší správní soud, který jasně konstatoval, že odměny včetně jmen musí úřady u vysokých manažerů zveřejnit, některá ministerstva přesto i opakovaně rebelují.

Utajovat odměněné úředníky se rozhodl například rezort životního prostředí pod vedením Richarda Brabce (ANO). Přitom ještě předloni jména zveřejnil. Proč jednou zákon dodrží a podruhé se ho vědomě rozhodne porušit? „Takovéto plošné, neomezené zveřejnění osobních údajů svých zaměstnanců považuje ministerstvo za nepřípustný a neodůvodněný zásah do jejich soukromí. K nutnosti důraznější ochrany svých zaměstnanců ministerstvo přistoupilo i v důsledku negativních reakcí, jimž někteří naši zaměstnanci po zveřejnění informací čelili,“ vysvětlila mluvčí rezortu Petra Roubíčková (více čtěte ZDE).

Právě argumentem, že zaměstnanci čelí negativním reakcím, se úřady zaklínají poměrně často. Pozici informační barikády už tradičně zaujal i úřad ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten při letošním vyřizování žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím použil taktiku zdržování, obstrukcí a výmluv. O celé anabázi s rezortem ministra Zaorálka si můžete přečíst ZDE.

Nicneříkající formulaci o úspěšně splněných mimořádných či zvlášť závažných pracovních úkolech, ze které nelze zjistit, za co konkrétně si daný úředník odměnu vysloužil, používá ministerstvo financí (přehled ZDE), ministerstvo vnitra (více ZDE) či rezort obrany (tabulka ZDE).

Naopak obrat v pozitivním slova smyslu učinil rezort zdravotnictví pod vedením Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten se po tajnostech z minulých let rozhodl jména odměněných úředníků zveřejnit hned napoprvé (více si přečtěte ZDE).

Platy a odměny za rok 2015

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat