Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tůma se postavil za Liche, v TOP 09 je však sám

Dopravní podnik a odvolaný ředitel Vladimír Lich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik a odvolaný ředitel Vladimír Lich | foto: ČTK

PRAHA Klub pražských zastupitelů za TOP 09 chce výběrové řízení na nového ředitele pražského dopravního podniku. Po odvolání Vladimíra Liche je místo prázdné.

Z jednání zastupitelů TOP 09 také vyplynulo, že exšéfa dopravního podniku Liche dál podporovat nebudou. Jeho jmenování na začátku roku údajně přijali pouze "z respektu k panu primátorovi" Bohuslavu Svobodovi (ODS). Lich pak byl na primátorovo doporučení dosazen bez výběrového řízení.

Jiný názor vyjádřil někdejší pražský volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. "Osobně rozhodnutí dozorčí rady nevnímám jako příliš šťastné, a to ze dvou důvodů. Zaprvé není jasné, co bude v dopravním podniku dál. A zadruhé se ukázal nedostatek komunikace mezi dozorčí radou a valnou hromadou, tedy radou hlavního města. Valná hromada dala svým usnesením najevo, že si přeje mít v dopravním podniku krizového manažera, pana Liche. Není dobré, že ho dozorčí rada odvolala, aniž by valnou hromadu upozornila,“ řekl Tůma LN. V klubu zastupitelů ale zůstal se svým názorem sám. „Z usnesení je jasné, že jsem pro svůj názor podporu nenašel,“ konstatoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle klubu TOP 09 byla komunikace mezi Lichem a dozorčí radou, která Lichovo odvolání navrhla, velmi problematická a nedostatečná. Po Lichově odvolání TOP 09 podporuje vypsání výběrového řízení na nového ředitele v nejkratším možném termínu. Vítěz konkurzu by měl být podle TOP 09 připraven dál bojovat proti korupci a zabezpečit transparentní a bezproblémový chod největší městské firmy.

"Vyzýváme proto ODS, aby v rámci své gesce bezodkladně řešila naléhavou situaci v pražském dopravním podniku. (...) Není-li koaliční partner schopen se tohoto úkolu zhostit, je TOP 09 připravena převzít za resort dopravy plnou odpovědnost," usnesli se zastupitelé.

Podal trestní oznámení a byl odvolán

Lich byl minulý týden odvolán krátce poté, co inicioval podání trestního oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku.

Dozorčí rada mu vyčítala mimo jiné pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatnou komunikaci s dozorčí radou. Lich se proti výtkám ohradil.

V návaznosti na dění po Lichově odvolání v pondělí rezignovali tři členové dozorčí rady dopravního podniku za ODS. V orgánu ale i nadále zůstal poslanec David Vodrážka (ODS), který Lichovo sesazení navrhl.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.