Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topinka! Nobelista vzpomíná na české dětství

Česko

BERLÍN Kdysi ovládal český jazyk, skoro jako když bičem mrská.

Dnes si ovšem čerstvý nositel Nobelovy ceny za fyziku pamatuje z češtiny jedno jediné slovo: topinka. Němec Peter Grünberg od svého narození v květnu 1939 po šest let vyrůstal v české vesnici Dýšina nedaleko Plzně.

Jak sám přiznává, prožíval dětství jako obyčejný kluk. Znalost češtiny se mu tehdy hodila. V hladových válečných letech obcházel v zimě s ostatními dětmi sousedy, aby si zpěvem českých koled vysloužil něco sladkého na zub.

Ze všeho nejraději si však nositel Nobelovy ceny hrál se stavebnicí Merkur.

Už od dětství se u něj projevovaly technické vlohy; neustále prý něco skládal, montoval a „konstruoval“.

Pokračování na straně 16

Topinka! Nobelista vzpomíná na české dětství

Dokončení ze strany 1

Ani poté, co se Peter Grünberg v úterý dověděl, že jej švédský výbor pro udělování Nobelových cen poctil nejvyšším oceněním, nepůsobí osmašedesátiletá vědecká kapacita nafoukaně a v mlýnicích novinářů statečně odolává všetečným otázkám, jež na něj prší téměř nepřetržitě od úterního poledne.

Zvlášť ochotně odpovídá na otázky, které s jeho přelomovými vědeckými objevy možná přímo nesouvisí, ale zato jej zavádějí do časů dětství: do Dýšiny u Plzně, kde se jeho otec jako inženýr podílel na konstrukci nových škodováckých lokomotiv. Tam prožil velkou část svého raného dětství a odtud byla jeho rodina po konci války vysídlena.

„Už od dětství jsem se začal zajímat o mechanické konstrukce,“ vzpomíná fyzik, který později objevil efekt gigantické magnetorezistence (GMR), díky němuž se do dnešních počítačů, MP3 přehrávačů a digitálních kamer vejde dříve nemyslitelné množství dat.

„Měl jsem tehdy takovou stavebnici. To byly kovové díly, které se daly spojovat šroubky. S tím jsem si strašně rád hrál,“ vzpomíná vědec na českou stavebnici Merkur, nejoblíbenější hračku raného dětství. Tehdy byl teprve předškolním dítětem. „Mě a sestru učila půl roku maminka, ale po válce jsem nastoupil do školy v hesenském Lauterbachu (na západě Německa), kde se rodina po odsunu usadila,“ vysvětluje.

Válečné a poválečné události prý jeho vztahem k Čechům neotřásly. „Na nás se to nijak nepřeneslo. Naše rodina měla mnoho českých přátel a moje matka, která pocházela z Chebska, byla dvojjazyčná. Hovořila plynně česky,“ řekl Grünberg.

Sám si ale z češtiny vybavuje jen střípky. První slovo, které z něj na požádání vypadlo: topinky. „Na těch jsem si vždycky pošmákl,“ olizuje se vážený vědec ještě dnes. Dokázal si ještě vybavit pár zkomolených slov z dětské písničky My tři králové, kterou si s ostatními dětmi v Dýšině koledoval o sladkosti. „Nový rok vám všem přejeme,“ pokusil se rozpomenout v češtině.

Dýšinu s rodinou Grünberg znovu navštívil až po pádu železné opony a kromě toho se v Česku zúčastnil několika vědeckých konferencí.

Ještě však chce navštívit Krkonoše – i se svojí ženou, která odtud pochází. Další větev rodiny celou dobu žila u Hradce Králové, odkud pocházel strýc, jenž se oženil s Češkou, prozradil Grünberg.

Dnes nejoslavovanější německý vědec, jemuž k zisku Nobelovy ceny poblahopřáli i německý prezident Horst Köhler a kancléřka Angela Merkelová, však přes veškeré své objevy není nekritickým technofilem a na překotném pokroku zejména v komunikačních technologiích vidí i negativní stránky.

„Vždycky mě rozčiluje, kolik času prosedím u počítače. To pak člověk na spoustu dalších věcí nemá příliš mnoho času,“ přiznává Grünberg. „Na druhou stranu se toho člověk na internetu tolik dozví o všemožných tématech,“ pochválil nakonec věk informačních technologií, k jehož rozvoji sám nemalou měrou přispěl.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat