Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek chce šéfovat agentuře, shání hlasy v USA

Česko

WASHINGTON Expremiér Mirek Topolánek se představuje v hlavním městě USA jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA), jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo.

K Topolánkovu zvolení by stačily hlasy Spojených států a evropských zemí. „Bez souhlasu USA se těžko může stát šéfem agentury. A naším cílem je, aby byl Mirek Topolánek společným evropským kandidátem,“ řekl velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, který se ve čtvrtek a v pátek v USA s Topolánkem účastní konference o energetice ve vlivném institutu Brookings Institution.

Topolánek podotkl, že zatím to je ohledně podpory jeho kandidatury v EU „půl na půl“. Některé státy, jako třeba Slovensko, jej prý jasně podporují. Další si nechávají „otevřená vrátka“. „Nakonec budou rozhodovat velcí hráči. Není žádným tajemstvím, že jsme byli jak v Londýně, tak v Paříži,“ řekl Topolánek. O evropském kandidátovi by se mělo rozhodnout v prosinci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!