16. ledna 2008 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek chce zrušit stravenky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 136Diskuse
Premiér Mirek Topolánek důrazně odmítl podezření, že daňové zvýhodnění stravenek ve schválené reformě veřejných financí bylo výsledkem korupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek důrazně odmítl podezření, že daňové zvýhodnění stravenek ve schválené reformě veřejných financí bylo výsledkem korupce. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek se ostře ohradil proti reportáži České televize. Takzvaná stravenková aféra podle něj rozhodně nebyla předmětem politické korupce. Na Radu ČT se proto obrátí se stížností. Zrušení daňového zvýhodnění pro stravenky navrhne Topolánek Sněmovně ještě do konce ledna.

Topolánek důrazně odmítá podezření, že do konečné podoby reformy veřejných financí mluvila soukromá firma Sodexho. Na výzvu opoziční ČSSD, podle níž se má od "stravenkové aféry" buď distancovat, nebo odstoupit, premiér nehodlá reagovat. Kdyby předsedu sociálních demokratů Jiřího Paroubka a poslance této strany Davida Ratha nechránila imunita, byly by jejich výroky žalovatelné, soudí Topolánek.

Česká televize tento týden informovala, že firma Sodexho Pass, jež prodává zaměstnanecké stravenky, si ve smlouvě údajně objednala u zprostředkovatelské agentury No comment! zachování výhodné daňové výjimky právě pro stravenky. Stát na výjimce podle ČT tratí kolem dvou miliard korun. Reportáž upozornila i na údajné propojení případu s premiérovým přítelem a rádcem Markem Dalíkem a bývalými poslanci ČSSD Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, kteří se přidali k vládní koalici.

ČSSD v úterý oznámila, že kvůli této kauze možná podá sama trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Šéf nejsilnější opoziční strany nevyloučil ani to, že by mohlo sněmovnu opět čekat hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu.
  • 136Diskuse

Najdete na Lidovky.cz