Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek dramatizuje kongres

Česko

  7:34
PRAHA - Po drtivém vítězství ODS v senátních a komunálních volbách se zdálo, že víkendový kongres strany bude selanka. Delegáti zatleskají Mirku Topolánkovi, zvolí ho jasně předsedou a pár dalších se popere o místopředsednická křesla.

Mirek Topolánek foto: Marta MyškováČTK

V uplynulých dnech si ovšem Topolánek průběh kongresu zkomplikoval. Jeho námluvy se socialisty na vytvoření vlády doplněné o lidovce (a možná i zelené) se řadě občanských demokratů vůbec nezamlouvají. Stejně jako fakt, že se Topolánek vzdal konceptu předčasných voleb v roce 2007 a začal mluvit o roce 2009. Pro většinu občanských demokratů je přitom přijatelný jako nejzazší termín rok 2008.

Mirku Topolánkovi by ani tak obhájení předsednického postu nemělo uniknout, přesto ho zřejmě čekají perné chvilky. Svůj postup totiž bude muset muž, který jakoukoliv formu spolupráce se socialisty pět měsíců po volbách odmítal, delegátům důkladně vysvětlovat.

„Jsem na jeho vysvětlování hodně zvědavý,“ říká například lídr liberecké ODS ve volbách do sněmovny Tomáš Hasil. „Pokud se socanama, tak jen ve čtyřkoalici a nejpozději do jara 2008,“ tvrdí. Podle zdroje LN blízkého vedení ODS mnoho členů strany očekává, že by rodící se dohodu s ČSSD mohl kongres ještě zvrátit.

To ostatně potvrzuje i místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Žena, která od počátku Topolánkovy sóloakce dává jasně najevo, že se jí takový postup nezamlouvá. „Myslím, že kongres může situaci ještě změnit. Může vymezit mantinely, ve kterých se strana musí pohybovat,“ říká. „Podle e-mailů, které dostávám, by měl být kongres bouřlivý,“ dodává Němcová s tím, že jí třeba z Vysočiny přišla zpráva, že pokud se ODS se socialisty dohodne, zruší se jedno z tamních místních sdružení.

Němcová: Radši vyčerpat tři pokusy
Němcová přiznává, že když se o výsledcích Topolánkova vyjednávání „ex post“ dozvěděla, „netleskala blahem“ a mrzelo ji, že „kolegové trochu opomíjejí, co na takový krok řekne veřejnost“. „Nálada veřejnosti je jednoznačná: takovou dohodu nechce. A kongres to musí vzít v potaz,“ míní.

Místopředsedkyně Němcová tvrdí, že sice „nejsem hrdina a mám strach, že by se ve třetím pokusu mohli k vládě dostat komunisté“, ale být prý podle ní, „tak než toto, raději bych ten třetí pokus riskla“.

„Je to samozřejmě jeden z pohledů a já ho v žádném případě neneguji. Ale my zkrátka nějakou vládu potřebujeme. Pokud by tato vláda - mluvíme o čtyřkoaliční nepozději do jara 2008 - nebyla schopna připravit ani základní reformní kroky, pak si myslím, že by ODS měla od tohoto projektu ustoupit a jít do fáze tří pokusů,“ konstatuje šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat