3. dubna 2009 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek kývnul Paroubkovi

Mirek Topolánek (archivní foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek (archivní foto) | foto: Kořínková EvaČTK

PRAHA Dohoda o nové vládě by mohla být skutečně do neděle. Po jednání představitelů tří stran dosavadní koalice a sociálních demokratů to řekl šéf ODS a premiér v demisi Mirek Topolánek. Koalice tak vyšla vstříc Jiřímu Paroubkovi, který pohrozil, že když se nepodaří dohodu uzavřít do konce týdne, půjde za prezidentem a vyzve ho k řešení situace v souladu s ústavou. Podívejte se na video.

"Dnes jsme si vyjmenovali základní parametry řešení čtyř stran v Poslanecké sněmovně," vysvětlil Topolánek. Těmi jsou mechanismus a termín předčasných voleb, délka vládnutí jeho kabinetu a způsob přechodu k překlenovací vládě.

V neděli pak budou strany diskutovat o nominacích na premiéra této překlenovací vlády a o jejím případném složení. "Cítil jsem vůli v neděli dojít k nějakému závěru," podotkl premiér v demisi.

Doplnil, že parametry nyní se rýsující dohody nejsou "dramaticky odlišné" od věcí domluvených před týdnem. Tehdy byl jako nejpravděpodobnější termín předčasných parlamentních voleb označován 16. a 17. říjen.

Dopoledne se lídři dvou nejsilnějších stran usmívali
Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem se přitom sešli k jednání už dnes dopoledne. Když schůzka skončila, oba se usmívali. Předseda ČSSD Jiří Paroubek pak na tiskové konferenci řekl, že dohoda o nové vládě musí být hotova do konce týdne.

"Máme zájem se dohodnout a s předsedou Topolánkem jsme si to znova ozřejmili," poznamenal po dopolední schůzce s předsedou ODS.

Lidovce pohoršilo jednání s KSČM
O situaci po pádu Topolánkovy vlády dnes ráno jednali i lidovci. Ti  nadále preferují, aby Českou republiku dovedla do konce předsednictví EU vláda na stávajícím koaličním půdorysu.

"Předsednictvo KDU-ČSL se dnes usneslo, že pro lidovce je nepřijatelná jakákoliv forma vlivu KSČM na vládu," řekl šéf lidovců Jiří Čunek. Lidovci tak reagovali na zprávy o konzultacích ČSSD a komunistů kvůli přípravám překlenovacího kabinetu, který by měl nastoupit po vládě Mirka Topolánka.

"Pokud navrhované řešení nezíská potřebnou podporu a vzhledem k dosavadnímu průběhu politických jednání, navrhne předsednictvo KDU-ČSL v pondělí širšímu vedení, aby se KDU-ČSL nepodílela na přechodné vládě," citoval po zasedání předsednictva usnesení šéf lidovců Jiří Čunek.

Předseda komunistů Vojtěch Filip ale po dopoledním jednání s Jiřím Paroubkem informace o konzultacích ČSSD a KSČM k personálním otázkám nového kabinetu dementoval.

"Žádná konkrétní nabídka nebyla učiněna," komentoval záležitost Paroubek. "Tyto věci může KDU-ČSL pustit z hlavy." Pokud se ale nechce dohodnout, ať to řekne rovnou, vzkázal.

Vláda musí skončit co nejdříve
Lidovecké požadavky na pokračování koaliční vlády Paroubek označil za zcela nerealistické. "Vláda musí skončit. Čím dříve tím lépe. My jsme ochotni hovořit o nějakém termínu v rámci celého toho uspořádání, na kterém bychom byli ochotni se dohovořit," poznamenal předseda ČSSD. Nynější vláda podle něj nemá důvěru sněmovny, ale ani české veřejnosti, a koaliční politici to mají vzít na vědomí.

ČSSD chce dohodu uzavřít nejpozději v neděli. Pokud se tak nestane, půjde Paroubek za prezidentem Václavem Klausem s tím, že se současnou koalicí se nelze domluvit. "A prezident republiky určitě z toho vyvodí závěry ve smyslu ústavy," řekl již ve čtvrtek Paroubek.

Lidovky.cz