Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek má konkurenci

Česko

PRAHA Cesta Mirka Topolánka do vedení Mezinárodní energetické agentury (IEA) v Paříži nebude snadná. Ministr průmyslu Martin Kocourek ho včera na radě ministrů o energetice svým kolegům představil, oficiálně ho tím na vyhlédnutý post nominoval a snažil se je přesvědčit, aby ho vybrali jako společného kandidáta Evropské unie.

Už před schůzkou se ale ukázalo, že bývalý český premiér Topolánek nebude jediným evropským kandidátem. O vedení agentury má podle informací LN zájem i Nizozemsko, které sem chce prosadit ministryni hospodářství Marii van der Hoeven. Ta v lednu oznámila, že po příštích volbách, které mají být napřesrok, opouští domácí politiku. Nizozemská politička má ve světové energetické branži dobré jméno a často přednáší na významných konferencích.

Evropský kandidát má šanci Česká diplomacie bude muset ostatní přesvědčit, proč je Mirek Topolánek lepším kandidátem. Společná nominace za Evropskou unii je jen prvním krokem. Nového prezidenta agentury musí akceptovat i další členové agentury od USA, Švýcarska a Austrálie po Japonsko a Jižní Koreu. Je ale značná šance, že novým šéfem agentury by se mohl stát někdo z Evropy.

Nyní ji vede Japonec Nobuo Tanaka, kterému skončí mandát příští rok na podzim. Do Mezinárodní energetické agentury přišel Tanaka právě z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), k níž agentura formálně patří.

Topolánkovi by do vyhlédnutého křesla výrazně pomohla i podpora lidí z OECD. Podle informací LN má ještě z premiérských časů velmi dobré vztahy s prezidentem OECD Mexičanem Angelem Gurriou, který si Topolánka při svých pražských návštěvách oblíbil.

Pokud Topolánek místo získá, čeká ho stěhování do Paříže. Mezinárodní energetická agentura sídlí nedaleko Eiffelovky v luxusním šestnáctém obvodě, kde má většina ekonomických diplomatů a úředníků z OECD a IEA i své služební byty.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...