Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek má novou práci, bude přednášet na VŠE v Praze

Česko

  19:59
PRAHA - Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek bude od září externě přednášet na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze. Píše to nejnovější vydání časopisu Týden. Podle něj povede Topolánek na Národohospodářské fakultě školy přednášky o ekonomii veřejného sektoru.

Bude přednášet o tom, jak rozhodnutí politiků ovlivňují chování ekonomiky, informuje časopis.

"Budou to devadesátiminutové přednáškové bloky, v nichž vystoupím spolu s docentem ekonomie Jiřím Schwarzem," řekl Topolánek Týdnu. Právě Schwarz, který byl před prázdninami děkanem národohospodářské fakulty, s nápadem využít Topolánkových politických zkušeností přišel.

Nový model výuky  v Česku
"Chceme se pokusit přednášet oba najednou, navzájem polemizovat a doplňovat se. Tohle v Česku ještě nikdo nedělá, takhle se učí na dobrých západních univerzitách," vysvětlil Schwarz, který je členem Národní ekonomická rady vlády (NERV). Na začátku roku 2009 tuto radu ustavila jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší Topolánkova vláda. Nynější koaliční kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) schválila obnovení rady ve středu.

Schwarz Týdnu sdělil, že si Topolánka vybral pro spolupráci na 13 přednáškách zimního semestru proto, že má praktické zkušenosti s hospodářskou politikou. "Nebudeme spolu přednášet každý týden, příprava je velmi náročná a někdy se to ani tematicky nebude hodit. Některé přednášky povede Mirek Topolánek sám, některé já a tak čtyři pět témat povedeme ve dvou," uvedl Schwarz. Pokud studenty výuka zaujme a Topolánek bude chtít pokračovat, nevylučuje Schwarz, že se to stane.

Topolánek stál do loňského jara v čele vlády, které tehdy Poslanecká sněmovna z iniciativy ČSSD vyjádřila nedůvěru. Ve funkci předsedy ODS skončil letos na jaře po tlaku straníků, kterým se nelíbili některé Topolánkovy činy včetně kontroverzních výroků pronesených na adresu homosexuálů a židů. Občanští demokraté se obávali toho, že setrvání Topolánka v čele strany jim ublíží ve volbách. Po Topolánkovi ODS převzal Nečas.

Média od té doby spekulují o dalším Topolánkově uplatnění. Zprávy o tom, že by mohl odejít do diplomacie, se nepotvrdily. Podle časopisu Týden, který se odvolává na nejmenované zdroje v ODS, si teď prý vyjednává místo odborníka na energetiku ve strukturách EU.

Týden píše také o osudu některých spolupracovníků Topolánka. Mimo jiné uvádí, že Topolánkův kontroverzní přítel Marek Dalík si letos v červenci založil firmu Ráj 7 s.r.o., a to s Radkem Mašínem, který prodává jachty. V předmětu podnikání nová firma uvádí "výroba, obchod, služby, hostinská činnost". Mašín časopisu řekl, že s Dalíkem budou provozovat hospodu. Sídlo firmy Ráj 7 je u Vltavy v Praze-Holešovicích, informuje Týden.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat