18. března 2009 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: Mám důkazy o manipulaci prezidentské volby

Premiér Mirek Topolánek na jednání Poslanecké sněmovny, která pokračovala 18. března v řádné březnové schůzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek na jednání Poslanecké sněmovny, která pokračovala 18. března v řádné březnové schůzi. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Situace v Poslanecké sněmovně byla napjatá. Premiér Mirek Topolánek podal vysvětlení ke kauze Wolf. Zastal se svého poradce Marka Dalíka, prý neudělal nic špatného. Topolánek mimo jiné prohlásil, že má důkazy o manipulování loňské volby hlavy státu. "Rád je předložím na uzavřeném jednání sněmovny," řekl.

Premiér zopakoval svá starší slova, že "celou věc" řídili a organizovali někdejší šéf české rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, nyní odpovědný za marketing opoziční sociální demokracie. Později dodal, že zprávu o případu bude v pondělí projednávat vláda.

Topolánek: Mám důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta ČR

"Ta zpráva je naprosto čerstvá," řekl Topolánek poslancům. Kabinet tak podle něj bude mít na stole souhrnnou zprávu ode všech zainteresovaných orgánů, včetně závěrů nezávislého šetření pochybení v Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy šetření inspekce v rozvědce, vlastních dokumentů ÚZSI, materiálů Bezpečnostní informační služby (BIS) i závěry intenzivního policejního vyšetřování.

"Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," řekl Topolánek.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by skutečně bylo dobré manipulace při volbě prezidenta vyšetřit. Šéf nejsilnější opoziční strany však neměl na mysli premiérem připomínaný únik záznamu ze schůzky mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD) v pražském hotelu Savoy, ale údajný nátlak na tehdejšího poslance ČSSD Evžena Snítilého, který nakonec volil vládního kandidáta Václava Klause.

"Jak a zda je vyřešeno jeho lustrační osvědčení. Když ve dnech volby jsme se dozvídali, že pan Snítilý pracoval pro komunistickou vojenskou kontrarozvědku, tak by si měl požádat o nové lustrační osvědčení," podotkl Paroubek. Tam je podle něho klíč, proč Snítilý začal hlasovat spolu s vládní koalicí.

Dalík prý nevyhrožoval, nevydíral a neuplácel
Premiér se zastal i svého přítele Marka Dalíka. "Dalík neudělal nic špatného a nemorálního. Nevyplývá z toho žádný zločin ani ohrožení. Nikomu nevyhrožoval, nevydíral, neuplácel," dodal předseda vlády.

Bod o Dalíkovi a jeho angažmá v údajné snaze ovlivnit vysílání reportáže České televize o kauze poslance Petra Wolfa prosadila na jednání sněmovny opoziční ČSSD. Její bývalý člen Wolf, vyšetřovaný kvůli zneužití 11 milionů korun evropských dotací, často hlasuje spolu s vládní koalicí.

Úvahy o manipulaci prezidentské volby, kterou loni nakonec vyhrál Václav Klaus, se vynořily po úniku záznamu schůzky v hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD). Kvůli úniku dostal tento měsíc pražský hotel od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80.000 korun. Kvůli úniku záznamu byli v minulosti obviněni dva lidé, bývalý policista a pracovník rozvědky.

Klaus se v kauze angažovat nebude

Prezident Václav Klaus nebude komentovat informace o údajných manipulacích při volbě hlavy státu na počátku loňského roku ani se v kauze nebude angažovat. Novinářům řekl, že si záležitost mají mezi sebou vyřídit straničtí lídři.

"Kdyby se to týkalo někoho jiného, měl bych k tomu silné soudy a silácké výroky, tím, že se to týká mne, tak bych nechal, ať si to odehrají pánové předsedové politických stran mezi sebou, beze mne, bez mého angažování se," řekl Klaus před autogramiádou knihy, ve které shrnuje formou různých dokumentů dění na české politické scéně v uplynulém roce.


Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz