Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
22. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: Na kmotry jsem upozorňoval dřív, teď mě to nezajímá

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Mirek Topolánek o ODS ovládané kmotry mluvil už před lety. Po odhalení odposlechů mezi exprimátorem Pavlem Bémem a kmotrem Romanem Janouškem ale žádné zadostiučinění necití. Naopak. Z jeho slov pro server Lidovky.cz je spíše cítit zhrzenost.

Odposlechová aféra exprimátora Béma a lobbisty Janouška se zrodila v letech, kdy tehdejší premiér Mirek Topolánek otevřeně vystoupil proti kmotrům v ODS.

Je přitom pravděpodobné, že jako ministerský předseda musel mít informace od tajné služby BIS, která podle informací MF Dnes kmotry odposlouchávala a poznatky shromažďovala ve svazku SPIS.

ČTĚTE TAKÉ:


Topolánek nicméně ani s odstupem času nechce svá tehdejší slova vysvětlovat. Místo toho obvinil novináře, že jej nebrali dostatečně vážně. "Všechno, co jsem říkal tenkrát o odposleších, sledovačkách, komprech a podobně, jste karikovali a nezajímalo vás to. Psali jste blbosti a skvěle jste se u toho bavili," napsal Topolánek serveru Lidovky.cz v textové zprávě. "Mě to stálo kariéru uzavřenou politickým pučem a je to pro mě minulost, kterou se nemíním jakkoli zabývat. Pro 'tentokrát' to nezajímá mě," dodal.

Odlesky aktuální kauzy je možné zahlédnout už v jeho vystoupení na kongresu ODS v roce 2009. Tehdy slovy "kmotr" a "gubernátor" označil krajské politiky a na ně napojené vlivné podnikatele. Jenže nikdy nejmenoval. A ani odposlechy tajné služby se zjevně nepřetavily v žádné konkrétní policejní vyšetřování.

ABL mlží. O odposleších Béma a Janouška prý nic neví

Na otázky serveru Lidovky.cz ke kauze odposlechů exprimátora Béma a lobbisty Janouška odpověděl PR manažer ABL Martin Marcilis. (společnost ABL se před několika dny přejmenovala na M2C, pozn. red.)

Jak jste získali odposlechy Romana Janouška?
O existenci nahrávky ani o nějakém jejím úniku nevíme.

Je možné, že odposlechy mohl nabízet k prodeji některý zaměstnanec BIS?
Jak jsem již odpověděl, o ničem takovém nic nevíme.

Můžete vyloučit, že M2C nepracovala s žádnými odposlechy politiků?
Činnost společnosti M2C se řídí platnou legislativou. Spekulaci týkající se odposlechů tak můžeme vyloučit.

Vlastní vaše společnost zařízení, kterým se dají odposlouchávat a nahrávat hovory?
Nemáme a nikdy jsme neměli žádné zařízení, jehož prostřednictvím bychom mohli odposlouchávat a pořizovat nahrávky cizích telefonních hovorů.

Později se Topolánek obul i do Věcí veřejných, když hodnotil jejich vstup do vládního kabinetu a ovládnutí ministerstva vnitra. "Ale fízlování, vyhozené dveřmi spolu s těmi přede mnou, se nám vrátilo oknem s Bártou. Vlastně už před volbami jeho ABL čile špiclovala politiky ODS. A po nich dokonce dostala nečekaný a nezasloužený dar: ministerstvo vnitra," zlobil se.

Právě ABL pod vedením Víta Bárty získala nahrávky hovorů mezi tehdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem, vysoce postaveným úředníkem Peteren Ďuricou a pražským lobbistou Romanem Janouškem. Odposlechy dokladující jak Janoušek politiky úkoloval -spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jen pro připomenutí: i samotný Topolánek musel vysvětlovat některé pochybné obchody své vlády, výlety do Toskánska či podezřelé aktivity svého poradce a lobbisty Marka Dalíka.

Radek Kedroň, Ondřej Golis, Michaela Černá
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...