Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Topolánek: Na Lety peníze nebudou

Česko

  12:13
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na přemístění vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, nebude mít podle premiéra Topolánka vláda peníze. Současný kabinet podporuje vznik nového památníku vedle vepřína, řekl dnes Topolánek. S tím ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

Vepřín v Letech u Písku foto: David VeisČTK

"Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," řekl Topolánek.

Odhady na přestěhování vepřína se pohybovaly ve stovkách milionů korun, nejvyšší dosáhly 800 milionů. Podle premiéra je nový záměr památníku, který mu představili Romové z jižních Čech před několika týdny, důstojným vyústěním mnohaleté diskuze.

Náklady na něj by se měly pohybovat v milionech, maximálně desítkách milionů korun. Na financování by se podle premiéra měl podílet stát, kraj, obec i samotní Romové. "Mohli bychom vyřešit jeden trochu psychologický problém, který nám nedělá dobré jméno ani doma, ani v zahraničí," dodal Topolánek.

Současní Romové prý neznají genocidu
Se zachováním vepřína na místě bývalého tábora ale nesouhlasí VPORH. "Pozůstalí po obětech a vězňové romských koncentračních táborů nedovolí, aby za současné situace, kdy je hanobeno místo, kde ti lidé umřeli, když tam ten prasečák je, aby se se tam stavěli nějaké pomníky. Vždyť to by byl paradox," řekl předseda výboru Čeněk Růžička.

Dodal, že politici se neptají na názor Romů, kteří zažili holokaust a jejich potomků. "Prohlášení nahodile kontaktovaného Roma vydávají za názor všech. Politici znají naše stanovisko a vědí, co všechno pro odstranění prasečáku děláme, proto nás nekontaktují," podotkl Růžička. Už při budování současného památníku v Letech nebrala podle něj vláda na představy Romů ohledy.

Většina současných romských obyvatel Česka také nemá podle Růžičky vazbu na původní české Romy. "V republice žije zhruba 250.000 Romů, ale 99 procent neví, co je genocida, protože to nezažili," uvedl Růžička. Před válkou žilo v Česku zhruba 7000 Romů, holokaust jich přežilo necelých 600. Nyní v ČR žijí zhruba 3000 až 4000 Romů, kteří žili před válkou v Česku, zbytek podle Růžičky tvoří převážně slovenští Romové.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Minulá vláda se loni po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.

Autor: