"Před každým kongresem se objevují takové hlasy. Nepřehlížím je. Jsem ale přesvědčen, že to volební kongres být nemá. ODS by to neprospělo.
Potřebujeme naopak na kongresu narýsovat dlouhodobou vizi, jaká by měla podle ODS Česká republika být," uvedl Topolánek. Již dříve dal najevo, že má v úmyslu dál vést ODS a hodlá sjezd požádat o silnější mandát.
Nevyloučil však ani variantu, že odejde z politiky. Řadu spolustraníků překvapil výrokem, že svůj politický osud spojí s ratifikací lisabonské smlouvy v ČR.
Českobudějovická ODS kritizovala Topolánka za to, že se vzdal poslaneckého mandátu, aniž to prodiskutoval s vedením ODS. Topolánek tím podle Jihočechů poškodil zájmy strany a oslabil její pozici nejen v dolní komoře parlamentu. Podle sdružení, které má 1130 členů, se ODS potýká s nejasnou politickou koncepcí a vedení strany nekonzultuje své kroky s regiony.
Oblastní rada proto vyzvala výkonnou radu ODS, aby navrhla kongres plánovaný ve dnech 21. a 22. listopadu v Praze jako kongres volební.
Šance pro Béma?
Pražský primátor a hlavní Topolánkův rival v ODS Pavel Bém nedávno v tisku uvedl, že zatím nechce změnit kongres na volební a kandidovat znovu proti Topolánkovi.
Žádného "odvážlivce", který by chtěl nyní usilovat o funkci předsedy ODS, prý zatím nevidí. Pokud by strana nyní někoho hledala místo Topolánka, byl by to podle Béma "sjednotitel a vizionář", který by se pro ODS krátkodobě obětoval. Nikdo takový podle Béma na obzoru není.